To jest wpis gościnny Stana Popovicha.
Wielu osobom, które zmagają się z problemem alkoholowym lub narkotykowym, trudno jest wyzdrowieć . Istnieje wiele powodów, dla których ludzie ci nie otrzymują pomocy, której potrzebują, aby wyzdrowieć. Wielu członkom rodziny, którzy widzą, jak ich bliscy walczą z nałogiem, bardzo trudno jest nakłonić ich do pomocy. Oto sześć wskazówek, jak przekonać osobę zmagającą się z problemem alkoholowym lub narkotykowym do uzyskania pomocy, której potrzebuje, aby wyzdrowieć.
1. Interwencja rodzinna
Najpopularniejszym sposobem na zapewnienie komuś potrzebnej pomocy jest interwencja rodzinna . interwencja rodzinna. Polega ona na tym, że członkowie rodziny wraz z interwencjonistą spotykają się z osobą uzależnioną, aby powiedzieć jej, jak bardzo ją kochają i pragną, aby uzyskała pomoc, aby wyzdrowiała. Każdy członek rodziny po kolei mówi osobie uzależnionej, jak bardzo jest wyjątkowa i że potrzebuje pomocy. Osoba zmagająca się z problemem słucha i ma nadzieję, że zostanie przekonana do uzyskania potrzebnej pomocy.
2. Porozmawiaj z nią o tym, co się stanie, jeśli nie uzyska pomocy
Innym sposobem na przekonanie osoby zmagającej się z problemem alkoholowym lub narkotykowym jest zaangażowanie kogoś, kto jest ekspertem w dziedzinie uzależnień i przeprowadzić z nią rozmowę jeden na jeden. Ekspert od uzależnień powinien wyjaśnić osobie uzależnionej, co się stanie, jeśli nie otrzyma ona pomocy, której potrzebuje, aby wyzdrowieć. Zasadniczo ekspert powinien ostrzec osobę uzależnioną przed poważnymi konsekwencjami tego, co się stanie, jeśli nie zmieni swojego postępowania. Ekspert powinien mówić jak najdobitniej i niczego nie ukrywać. Celem jest przekonanie osoby uzależnionej do uzyskania pomocy, ponieważ w przeciwnym razie czeka ją los gorszy niż śmierć, a jej życie powoli dobiegnie końca.
3. Skorzystaj z usług profesjonalisty lub byłego uzależnionego
Spróbuj znaleźć profesjonalistę lub nawet byłego uzależnionego, który "tam był", aby porozmawiać z uzależnionym. Jest to podobne do Kroku 2, ale tym razem zamiast straszyć osobę uzależnioną, profesjonaliści mogą wykorzystać swoje umiejętności, aby z nią rozmawiać i próbować ją przekonać. Eksperci ci są zazwyczaj przeszkoleni i mogą zastosować proaktywne podejście, próbując przekonać uzależnionego do skorzystania z pomocy. Celem jest próba przekonania osoby uzależnionej.
4. Znajdź powody, dla których dana osoba nie chce skorzystać z pomocy
Wiele osób pomija tę sugestię. Poproś osobę zmagającą się z problemem alkoholowym lub narkotykowym, aby wymieniła 3 powody, dla których nie chce uzyskać pomocy. Na początku powie ona różne rzeczy, ale nie przestawaj jej wciągać w rozmowę, aby poznać 3 główne powody, dla których odmawia pomocy. Może to potrwać kilka prób, ale słuchaj, co mówią. Po uzyskaniu odpowiedzi zapisz je na kartce papieru. Uwaga: Strach i frustracja są ogromnymi czynnikami, które sprawiają, że dana osoba nie otrzymuje pomocy.
5. Znajdź rozwiązania dla tych barier
Kiedy już poznasz te trzy powody, poproś profesjonalistę lub eksperta, aby znalazł rozwiązania tych problemów. Na przykład osoba uzależniona mówi, że nie uzyska pomocy, ponieważ próbowała już kilka razy, nie udało jej się i znowu jej się nie uda. Poproś kilku specjalistów od uzależnień o znalezienie rozwiązania tego problemu, które pomoże osobie uzależnionej pokonać tę barierę.
Jedną z dobrych odpowiedzi na ten przykład jest następująca: "Tak, próbowałeś wyzdrowieć i nie udało ci się, ale tym razem zrobimy to inaczej. Będziemy prowadzić dzienniczek wszystkiego, co robisz, a ty lub ktoś inny będzie dokumentował to, co robisz każdego dnia. Jeśli się potkniesz lub poniesiesz porażkę, zapiszesz swoje odczucia w danym momencie i przyczyny niepowodzenia.
Po powrocie do zdrowia po złym epizodzie można PRZECZYTAĆ pamiętnik i dowiedzieć się, co poszło nie tak. Kiedy już będziesz wiedział, co poszło nie tak, będziesz wiedział, dlaczego poniosłeś porażkę i znajdziesz sposób, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji".
Wykorzystaj listę z kroku trzeciego i wypisz wszystkie pozytywne rzeczy, które mogą zniwelować te bariery. Kiedy skończysz, przedstaw ją osobie, która się z nią zmaga, i wyjaśnij, co wymyśliłeś. Pomoże to zmniejszyć obawy i lęki tej osoby i może przekonać ją do uzyskania pomocy. Opracowanie planu przeciwdziałania przyczynom nieuzyskania pomocy będzie bardzo pomocne.
6. Rozmawiaj z osobą zamiast mówić do niej
Nikt nie chce być pouczany. Bądź z nią szczery i powiedz jej, że będzie wymagało to od niej ciężkiej pracy, ale że może wyzdrowieć. Jeśli nie uzyskają pomocy, będą cierpieć. Osoba, która zmaga się z problemami, boi się i potrzebuje pomocy w przezwyciężeniu swoich lęków i oporów przed uzyskaniem pomocy.
Pamiętaj, aby poznać te lęki, zająć się możliwymi rozwiązaniami, a będziesz miał większe szanse na poradzenie sobie z nimi. Miejmy nadzieję, że prędzej czy później uda się dotrzeć do danej osoby. Kluczem jest bycie wytrwałym. Bądź bardzo wytrwały. Bardzo pomocne jest też, aby wszyscy modlili się za tę osobę. Zaangażowanie Siły Wyższej w obecną sytuację może czasem przynieść nieoczekiwane rezultaty.
Stan Popovich jest autorem książki "A Layman's Guide to Managing Fear Using Psychology, Christianity and Non Resistant Methods" - łatwej do czytania książki, która przedstawia ogólny przegląd technik skutecznych w radzeniu sobie z uporczywymi lękami i niepokojami. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.managingfear.com/ .
Jakie masz sugestie, aby przekonać osobę uzależnioną do skorzystania z pomocy?
Jeśli podobał Ci się ten wpis, udostępnij go na Facebooku, Twitterze i Google+. Dziękuję! Jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia mentorskiego lub coachingowego 1:1, ponieważ masz nastolatka lub młodego dorosłego z problemami, skontaktuj się ze mną, aby umówić się na bezpłatną konsultację przełomową. UdostępnijTweetPin73 UdziałyWarto przeczytać
- 16 maja 2022
To jest wpis gościnny Eugene'a Stiltnera, współzałożyciela organizacji "Sober and Stoked". Jeśli to czytasz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś w trakcie...
Czytaj dalej- 5 maja 2022
W tym tygodniu mam przyjemność podzielić się z Wami moim wywiadem z Jenn Krautsch na temat kobiet i picia. Jen jest założycielką SoberSis, organizacji, która pomaga...
Czytaj dalej