Detoksykacja narkotykowa to proces, którego celem jest usunięcie szkodliwych toksyn z organizmu, gromadzonych w skutek przyjmowania substancji narkotycznych. takie działanie ma na celu wprowadzenie uzależnionego w stan trzeźwości. Jak przebiega proces detoksykacji i jak długi jest czas jego trwania?

Uzależnienie od narkotyków doprowadza do przewartościowania całego życia. Chory przestaje liczyć się z rodziną i z osobami najbliższymi, odrzuca dawne zainteresowania, miewa częste wahania nastrojów, a przy tym - trwa w przeświadczeniu, że nie jest uzależniony. Dopiero detoksykacja narkotykowa pozwala mu spojrzeć na problem z trzeźwej perspektywy. Tzw. detoks stanowi pierwszy etap leczenia narkomanii. 

 

Konieczne jest przerwanie narkotycznego ciągu


Detoksykacja narkotykowa przewiduje  odstawienie substancji psychoaktywnej, od której chory jest uzależniony. Takie działanie stanowi znaczne obciążenie dla organizmu, zwłaszcza w obszarze metabolicznym. W następstwie przerwania narkotycznego ciągu, u chorego pojawiają się symptomy zespołu abstynencyjnego, które obejmują objawy fizyczne i psychiczne. Potocznie, zespół ten określa się jako głód narkotykowy. Symptomy, o których mowa, to:

- wzmożone pocenie,
- nudności,
- wymioty,
- biegunki,
- zmienne ciśnienie krwi,
- mimowolne skurcze mięśni,
- drżenie rąk,
- stany lękowe,
- bezsenność
- stany depresyjne,
- majaczenie,
- omamy wzrokowe,
- omamy słuchowe,
- w niektórych przypadkach - padaczka i/lub zapaść.


Symptomy odstawienia narkotyków mogą osiągać różne nasilenie, które zależy przede wszystkim od stopnia uzależnienie, wynikającego z rodzaju substancji psychoaktywnej, od której chory jest uzależniony, oraz od przyjmowanych dawek narkotyków. Im cięższe uzależnienie, tym bardziej nasilone są objawy odstawienia. Ten etap jest jednak koniecznością w przypadku osób, które chcą podjąć próbę rozstania się z nałogiem. Bez całkowitego odstawienia substancji psychoaktywnych, nie można rozpocząć procesu detoksykacji organizmu.

 

Jak przebiega detoksykacja narkotykowa?

 

Detoksykacja narkotykowa dzieli się na kilka etapów. W pierwszej kolejności, przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski. Następnie, wykonywane są wszystkie niezbędne badania medyczne, w tym badania krwi, które pozwalają na zobrazowanie stanu pacjenta. Wyniki badań stanowią podstawę do dobrania właściwej terapii farmakologicznej, której celem jest zmniejszenie objawów zespołu abstynencyjnego. Uzależnionemu podawane są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, uspokajające, nasenne lub przeciwbiegunkowe. W wielu przypadkach, konieczne jest podanie leków zapobiegających skurczom mięśni i doprowadzających do obniżenia ciśnienia tętniczego. W tym samym czasie, chory otrzymuje substancje uzupełniające poziom wszystkich kluczowych mikroelementów - witamin i składników mineralnych. Uzupełniany jest też poziom elektrolitów.

Należy pamiętać, że detoksykacja narkotykowa nie stanowi metody leczenia uzależnienia. Celem tego procesu jest wprowadzenie narkomana w stan trzeźwości i przywrócenie równowagi organizmu, co jest niezbędne dla wdrożenia właściwej terapii. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać