Według National Institute on Drug Abuse (NIDA), około 6,1 procent nastolatków w USA nadużywa leków na receptę. Obecnie leki na receptę są trzecią najczęściej nadużywaną substancją wśród nastolatków, po alkoholu i marihuanie. Chociaż najnowsze dane z badań przeprowadzonych przez NIDA wskazują na niewielki spadek w nadużywaniu leków na receptę przez nastolatków w ciągu ostatnich kilku lat, pozostaje to poważnym problemem zdrowotnym dla tej grupy wiekowej. Pod wieloma względami, trzymanie nastolatków z dala od nadużywania leków na receptę jest tylko jedną z części większego wyzwania, jakim jest zniechęcanie nastolatków do nadużywania i niewłaściwego stosowania substancji. Jednak dwie najważniejsze rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby zająć się konkretnie nadużywaniem leków na receptę, to ograniczenie dostępu do leków i zajęcie się konkretnymi zagrożeniami związanymi z nadużywaniem leków na receptę.

Pozbądź się nieużywanych leków

Badania sponsorowane przez NIDA pokazują również, że większość nastolatków dostaje leki na receptę od przyjaciół, krewnych lub z własnych domów. Leki na receptę znajdują się w większości domów w Stanach Zjednoczonych, w tym leki takie jak stymulanty i opioidy, które są powszechnie nadużywane lub niewłaściwie stosowane. W związku z tym jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, aby zniechęcić nastolatków do nadużywania leków, jest pozbywanie się niewykorzystanych leków we własnym domu. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, w tym wyrzucenie leków do kosza (po podjęciu pewnych środków ostrożności) lub oddanie ich do programów odbioru w społeczności. Leki nie powinny być wyrzucane do kosza, chyba że podjęto kroki, aby uczynić je nieatrakcyjnymi lub nierozpoznawalnymi dla ludzi i zwierząt domowych. Oznacza to wyjęcie ich z oryginalnych, oznakowanych butelek, zmieszanie z jakąś nieprzyjemną substancją, np. z kocim żwirkiem i umieszczenie ich w nowym, szczelnie zamkniętym pojemniku, tak aby nie mogły wyciec lub wypaść z kosza. Społecznościowe programy odbioru są coraz bardziej dostępne i często stanowią najlepszą opcję pozbywania się narkotyków. Miejsca te, które czasami są po prostu bezpiecznymi skrzynkami depozytowymi, jak te oferowane przez MedReturn, zapewniają, że leki są usuwane prawidłowo i nie dostaną się w niepowołane ręce.

Rozmawiaj z nastolatkami o zagrożeniach związanych z lekami na receptę

Rozmowa o nadużywaniu leków na receptę może być nawet ważniejsza niż ograniczanie dostępu nastolatków do tych substancji. Badania sugerują, że rodzice są znacznie mniej skłonni do rozmowy z nastolatkami o niebezpieczeństwach związanych z lekami na receptę niż o nielegalnych narkotykach. Może to wynikać z faktu, że nadużywanie leków na receptę nie było tak dużym problemem, kiedy dzisiejsi rodzice byli młodzi, a wielu rodziców może nie zdawać sobie sprawy, jak niebezpieczne może być nadużywanie leków na receptę. Jeśli rodzice nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw i rozmawiać o nich z ich nastolatków, nastolatki sami są znacznie mniej prawdopodobne, aby zrozumieć ryzyko. Nastolatki często zaczynają od zwykłego nadużywania leków; na przykład, biorąc lek zgodnie z jego przeznaczeniem bez recepty lub używając więcej niż przepisana dawka bez instrukcji lekarza lub farmaceuty. Z nadużywania tych leków, nastolatki mogą przejść do korzystania z narkotyków do celów niezgodnych z przeznaczeniem, takich jak uzyskanie wysokiej, i może wymagać leczenia dla nadużywania leków na receptę w celu rzucenia. Zarówno niewłaściwe użycie, jak i nadużywanie niesie ze sobą ryzyko przedawkowania, uzależnienia i innych problemów zdrowotnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać