Naukowcy z Nationwide Children's Hospital odkryli ostatnio, że liczba dzieci poniżej 6 roku życia narażonych na kontakt z marihuaną rośnie. Wyniki ich badań, opublikowane online w czasopiśmie Clinical Pediatrics w czerwcu 2015 roku, wykazały 147,5% wzrost narażenia na kontakt z marihuaną wśród osób poniżej 6 roku życia w latach 2006-2013. Wskaźnik ten wzrósł o prawie 610% w tym samym okresie czasu w stanach, które zalegalizowały narkotyk do celów medycznych. Dodatkowo, badacze odkryli, że wskaźnik narażenia na kontakt z marihuaną w stanach, które zalegalizowały marihuanę w latach 2000-2013 wzrósł o prawie 16% rocznie po legalizacji. Zauważyli również znaczący skok w roku, w którym nastąpiła legalizacja. Nawet stany, w których marihuana pozostała nielegalna do 2013 roku wykazały wzrost o 63% wśród wskaźnika narażonych dzieci 2000 do 2013 roku. "Wysoki odsetek spożycia u dzieci może być związany z popularnością marihuanowych brownies, ciasteczek i innych produktów spożywczych", Henry Spiller, MS, DABAT, współautor badania i dyrektor Central Ohio Poison Center w Nationwide Children's Hospital powiedział w komunikacie prasowym. "Bardzo małe dzieci badają swoje środowisko, wkładając przedmioty do ust, a pokarmy takie jak brownies i ciasteczka są atrakcyjne".

Szkodliwe skutki zażywania marihuany

Regularne używanie marihuany może prowadzić do uzależnienia psychicznego i może powodować liczne problemy zdrowotne. Należą do nich:

  • Astma Zapalenie oskrzeli Częste przeziębienia w klatce piersiowej Uszkodzenie płuc i dróg oddechowych Zwiększone ryzyko infekcji płuc Rozedma płuc Zwiększone ryzyko zachorowania na raka Obniżenie liczby plemników i poziomu testosteronu u mężczyzn Nieregularne cykle miesiączkowe i problemy hormonalne u kobiet Zmniejszenie lub utrata przyjemności seksualnej.

Podczas gdy duża część debaty na temat legalizacji marihuany skupia się na skutkach, jakie legalizacja mogłaby wywrzeć na gospodarkę, wskaźniki przestępczości i zdrowie osób starszych, istotne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkich, na których narkotyk ten może mieć wpływ. Na przykład, wyniki badań przeprowadzonych w Nationwide Children's Hospital wykazały, że niektóre z dzieci narażonych na działanie marihuany doświadczyły śpiączki, zaburzeń oddychania lub napadów drgawkowych. Co więcej, ponad 18% dzieci narażonych na działanie marihuany musiało być hospitalizowanych. Jak każdy inny narkotyk, marihuana może mieć negatywne konsekwencje dla tych, którzy jej używają, niezależnie od ich wieku i tego, czy świadomie narażają się na jej działanie. Zrozumienie szkodliwych skutków, jakie mogą wystąpić podczas używania tego narkotyku, może być pierwszym krokiem w walce z potencjalnym uzależnieniem. By Jenna Mitchell

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać