Narkotyki, nawet przyjmowane jednorazowo, nie pozostają obojętne dla ludzkiego organizmu. Jeżeli substancje psychoaktywne są nadużywane, konsekwencje są jeszcze poważniejsze. Wpływ nadużywania narkotyków na zdrowie człowieka jest ogromny, a niektóre zmiany, jakie wywołują tego typu substancje, mogą prowadzić nawet do śmierci.

Narkotyki powodują ogromne spustoszenie, nie tylko w obszarze psychicznym, ale i fizycznym. Nadużywane, prowadzą do uzależnienia i dotyczy to zarówno narkotyków twardych, jak i tych, które są określne jako miękkie.

 

Wpływ nadużywania narkotyków na zdrowie człowieka - uzależnienie

 

Nie ma narkotyku, który, przyjmowany regularnie, nie uzależnia. Niektóre substancje wywołują uzależnienie psychiczne, inne - fizyczne.

Psychiczne uzależnienie od narkotyków doprowadza do zachwiania psychiki. Uzależniony zaczyna myśleć tylko o przyjęciu kolejnej dawki, wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Codzienne czynności zostają zaniedbane. Wzrasta tolerancja na substancję psychoaktywną, więc uzależniony musi przyjmować coraz większe dawki, doprowadzając w ten sposób do jeszcze większej degradacji organizmu.

Uzależnienie fizyczne wywołuje zmiany na poziomie metabolicznym. Po odstawieniu narkotyku, u uzależnionego pojawiają się ciężkie objawy - nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, drgawki. Taka reakcja wynika z przyzwyczajenia organizmu do substancji psychoaktywnej - gdy jej zabraknie, ustrój przestaje funkcjonować  sposób prawidłowy.

 

Wpływ nadużywania narkotyków na zdrowie człowieka - choroby wywołane iniekcją

 

Narkotyki podawane drogą dożylną mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych schorzeń. wynika to z faktu, że osoba uzależniona nie jest w stanie podejmować racjonalnych decyzji. Następstwem takiego stanu jest stosowanie jednej igły przez wielu narkomanów i stosowanie brudnych igieł w warunkach, które nie mogą być określone jako higieniczne. Konsekwencją tego może być:

- zakażenie HIV  i w rezultacie - rozwój pełnoobjawowego AIDS,
- wirusowe zapalenie wątroby (HCV, HBVM HDV, HAV),
- infekcja bakteryjna,
- posocznica,
- zapalenie wsierdzia,
- zapalenie mózgu,
- zapalenie opon mózgowych.

 

Wpływ nadużywania narkotyków na zdrowie człowieka - układy i organy wewnętrzne

 

Narkotyki wywierają ogromny wpływ na wszystkie układy ustroju i na organy wewnętrzne. Nadużywanie doprowadza do zaburzenia funkcji układu immunologicznego - narkomani są podatni na wszelkie infekcje, częstym zjawiskiem są nawracające zapalenia płuc i oskrzeli. W przypadku osoby uzależnionej, leczenie nawet błahej infekcji jest trudne i długotrwałe.

Niektóre substancje doprowadzają do zaburzenia prac serca (finalnie może skończyć się to zawałem) i do wystąpienia depresji układu oddechowego. Dużym problemem są też zaburzenia perystaltyki jelit i zatrzymanie moczu w pęcherzu. Kolejne konsekwencje to osłabienie łaknienia i znaczna redukcja masy ciała. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn - zaburzenia wzwodu. 

Narkotyki przyjmowane dożylnie mogą powodować zatory. Konsekwencją są mikroudary mózgu. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać