Narkomania to stan, w którym człowiek nie jest zdolny do funkcjonowania bez regularnego zażywania substancji psychoaktywnych. Obraz uzależnienia od poszczególnych substancji jest podobny, choć różnią się skutki i efekty ich przyjmowania. Uzależnienie wpływa na każdą sferę życia osoby - od zdrowia fizycznego aż po funkcjonowanie w grupie społecznej. Proces wychodzenia z nałogu narkotykowego nie jest łatwy ani szybki - warto go jednak podjąć, żeby ratować swoje życie. Jak wyjść z nałogu narkotykowego?

 

Czy da się samodzielnie wyjść z nałogu narkotykowego?


Wiele osób mających problem z zażywaniem substancji psychoaktywnych zastanawia się, czy da się samodzielnie wyjść z nałogu. Powodem takich rozważań bywa wstyd związany ze zwracaniem się po pomoc. Niestety, odpowiada on także za porażki w wychodzeniu z nałogu. Osoba uzależniona nie powinna pozostawać bez wsparcia otoczenia. W niektórych przypadkach (np. uzależnienie od opiatów, jak heroina) nieodzowna jest opieka lekarska na etapie detoksu, czyli usuwania substancji z organizmu. Zespół abstynencyjny może wiązać się z groźnymi i bardzo nieprzyjemnymi objawami. Dla wielu osób ważnym jest zbudowanie kręgu wsparcia, który pozwoli wytrwać w abstynencji.

 

Jak wygląda proces wychodzenia z nałogu?

 

Pierwszym etapem wychodzenia z nałogu jest zawsze postanowienie - bez woli osoby uzależnionej niewiele da się zrobić. Następny krok to detoksykacja, która pozwala usunąć z organizmu pozostałą w nim substancję i wejść w stan trzeźwości. Ten etap wiąże się z objawami składającymi się na zespół abstynencyjny. Przyjęcie kolejnej dawki substancji usuwa nieprzyjemne odczucia, dlatego podczas detoksu przydaje się wsparcie pomagające wytrwać w podjętej decyzji.

Czytaj: Jak pomóc narkomanowi wyjść z nałogu? 

Następnie osoba uzależniona musi zmierzyć się z psychiczną zależnością od przyjmowanego wcześniej narkotyku. Głównym zadaniem w tym okresie jest wytrwanie w trzeźwości i pokonywanie pokus związanych z ponownym wejściem w nałóg. Bardzo pomocne okazuje się uczestnictwo w terapii indywidualnej lub grupowej, gdzie osoba uzależniona może spotkać życzliwych jej ludzi, którzy przeszli lub przechodzą takie same problemy.

Następnie pacjent powinien skupić się na odbudowaniu swojego życia bez udziału narkotyków - naprawie stosunków z rodziną i przyjaciółmi, znalezieniu pracy, nowych pasji. Ten etap też bywa trudny, zwłaszcza, jeśli stosunki z bliskimi są mocno nadszarpnięte, a okres uzależnienia trwał długo.

 

Wychodzenie z nałogu narkotykowego - czy konieczna jest hospitalizacja?

 

Osoby uzależnione od narkotyków i ich bliscy zastanawiają się często, czy w procesie zdrowienia konieczna jest hospitalizacja. Decyzja o pobycie na oddziale zamkniętym zależy od samego pacjenta i jego rodziny. Warto też przedyskutować ją z zaufanym lekarzem. Dla niektórych pobyt na oddziale bywa dodatkowym czynnikiem stresującym, innym z kolei pomaga przezwyciężyć pokusy i szybciej wyjść z nałogu. W przypadkach ciężkich uzależnień, gdy proces odtrucia może wiązać się z zagrożeniem zdrowia lub życia, hospitalizacja jest konieczna choćby w pierwszych dniach.

 

Komentarze (1)

  • Junior12011 | 5 marca 2021

    Wiem że głupio to zabrzmi ale mam pytanie,jak duża jest szansa że ktoś uzależniony od amfetaminy wyjdzie z nałogu bez wsparcia jakiekolwiek osoby bliskiej?

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Warto przeczytać