To jest wpis gościnny autorstwa Matthew Boyle'a.

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że picie alkoholu nie jest zdrową czynnością, a picie w nadmiernych ilościach może zagrażać życiu.

Niewiele osób wie o związkach między spożywaniem alkoholu a poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, ryzyko zachorowania na raka czy demencja.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze, poparte dowodami, negatywne skutki spożywania alkoholu.

 • Marskość i niewydolność wątroby
 • Wyższe ciśnienie krwi
 • Wyższe ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory
 • Zatrucie alkoholem
 • Wyższe ryzyko obrażeń i śmierci
 • Wyższe ryzyko depresji, niepokoju i uzależnienia
 • Luz w ocenie sytuacji i ryzykowne zachowania

Nadmierne nadużywanie alkoholu powoduje problemy fizyczne. Może także powodować cierpienie psychiczne i problemy dla osób bliskich alkoholikowi. Należą do nich: przekazywanie uzależnienia dzieciom, przemoc fizyczna i emocjonalna wobec współmałżonków lub członków rodziny oraz rozwój tendencji do współuzależnienia.

Sprawdź najlepsze ośrodki leczenia alkoholizmu w Twoim województwie!

Pozytywne skutki picia alkoholu

Alkohol spożywany w nadmiarze ma zdecydowanie negatywne skutki. Jednak umiarkowane picie alkoholu przynosi pewne korzyści dla zdrowia. Umiarkowane picie może być korzystne dla rozluźnienia w sytuacjach społecznych, łagodzenia stresu i poprawy samopoczucia.

Sporadyczne picie alkoholu nie jest zalecane dla osób w trakcie odwyku. Dla tych, którzy potrafią sobie poradzić z okazjonalnym piciem, może to przynieść pewne pozytywne korzyści. Liczne badania nad alkoholem wykazały, że umiarkowane picie wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia

 • zawałów serca
 • Kamienie żółciowe
 • Cukrzycy
 • Udaru mózguŚmierci z powodu chorób układu krążenia

Chociaż badania wykazały niewielki związek między spożywaniem alkoholu a tymi korzyściami zdrowotnymi, nie należy ich traktować jako bezpośrednich korzyści. Powiązania te są całkowicie korelacyjne, co oznacza, że nie ma dowodów na to, że alkohol jest czynnikiem sprawczym.

Z tego powodu lekarze zalecają, aby osoby, które nie piją, nie zaczynały od teraz. Osoby pijące umiarkowanie nie powinny zwiększać spożycia alkoholu.

Jakie są bezpieczne limity alkoholu?

Umiarkowane spożycie alkoholu, zgodnie z zaleceniami Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych USA, wynosi jeden drink dziennie dla kobiet i dwa drinki dziennie dla mężczyzn. Niższe zalecenia dla kobiet wynikają z faktu, że kobiety są przeciętnie mniejsze od mężczyzn.

Ponadto wytwarzają one mniej enzymu rozkładającego alkohol - ADH. Kobiety mają też więcej tkanki tłuszczowej, która zatrzymuje więcej alkoholu. Definicja drinka to w przybliżeniu:

 • 12 uncji piwa (jedna puszka)
 • 5 uncji wina (jeden kieliszek)
 • 1,5 uncji twardego alkoholu (jeden kieliszek).

Jak dużo to za dużo? Trudno byłoby znaleźć osobę pijącą umiarkowanie, która ogranicza się do jednego drinka dziennie.

Departament Zdrowia i Usług Społecznych definiujepicie wysokiego ryzyka jako następujące zachowania:

 • 4 lub więcej drinków dziennie w przypadku kobiet (więcej niż 8 w tygodniu)
 • 5 lub więcej drinków dziennie w przypadku mężczyzn (więcej niż 15 tygodniowo)
 • Upijanie się: 4 lub więcej drinków w ciągu dwóch godzin (kobiety) i 5 lub więcej drinków w ciągu dwóch godzin (mężczyźni)[/li].

Czy umiarkowane picie jest w porządku?

Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii objęły prawie 600 000 osób pijących umiarkowanie i monitorowały ich stan zdrowia w czasie. Wyniki wykazały, że niezależnie od płci, większe spożycie alkoholu wiązało się z wyższym ryzykiem udaru, tętniaka, niewydolności serca i zgonu.

W porównaniu z osobami, które nie piły alkoholu, osoby pijące od 7 do 14 drinków tygodniowo żyły krócej o średnio sześć miesięcy. Osoby, które piły dwa razy tyle, żyły krócej o rok do dwóch lat, a osoby, które piły więcej niż 25 drinków tygodniowo, żyły krócej o 4 do 5 lat.

Inne najnowsze badanie dotyczące wpływu picia na śmiertelność wykazało, że osoby pijące niewielkie ilości alkoholu (od 1 do 3 drinków tygodniowo) miały najniższe wskaźniki zachorowalności na raka i zgonów w porównaniu z osobami niepijącymi, ale z bardzo niewielkim marginesem.

Podsumowując, wykazano, że picie alkoholu ma niewielki związek z pozytywnymi korzyściami dla zdrowia. Istnieją też przytłaczające bezpośrednie dowody na to, że ma ono negatywny wpływ na zdrowie.

Istnieje także możliwość uzależnienia się od alkoholu, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych.

Podsumowanie

Podsumowując, alkohol może mieć niszczący wpływ na ludzkie ciało i mózg. Użytkownicy nie powinni nigdy przekraczać granic umiarkowanego picia, chyba że chcą ryzykować potencjalnie śmiertelne skutki i długotrwałe szkody dla zdrowia.

Matthew Boyle jest dyrektorem operacyjnym ośrodka od wykowego Landmark Recovery i od 7 lat pracuje w służbie zdrowia, kładąc nacisk na powrót do zdrowia. Przed rozpoczęciem pracy w służbie zdrowia Matthew ukończył Uniwersytet Duke'a w 2011 r. z tytułem licencjata sztuki (Summa Cum Laude). Po studiach Matthew pracował w Boston Consulting Group, zanim zdał sobie sprawę, gdzie leży jego prawdziwa pasja - w odzyskiwaniu. Jego wizją jest uratowanie miliona istnień ludzkich w ciągu 100 lat dzięki unikalnemu podejściu do zdrowienia, które tworzy wspierające środowisko poprzez zaufanie, leczenie i interwencję.

ShareTweetPin130 Udziały

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać