Oczywiste jest, że narkotyki wywierają ogromny wpływ na psychikę i zdrowie człowieka. Niektóre substancje psychoaktywne stanowią jednak większe zagrożenie niż inne - uzależniają szybciej i silniej, wyniszczają organizm i psychikę w większym stopniu, a ich długotrwałe przyjmowanie może doprowadzić do śmierci. Najgroźniejsze narkotyki powodują trwałe zmiany i nawet po zaprzestaniu ich zażywania, uzależniony może wciąż odczuwać przykre skutki nałogu.

 

Nieszkodliwe narkotyki nie istnieją


Klasyfikacja narkotyków przewiduje podział na środki miękkie i twarde. Należy jasno zaznaczyć, że nie ma nieszkodliwych substancji psychoaktywnych - nawet miękkie narkotyki mogą poczynić ogromne spustoszenie w organizmie. Najbardziej szkodliwe są jednak środki określane mianem twardych.

 

Najgroźniejsze narkotyki - które środki szkodzą najbardziej


Najgroźniejsze narkotyki, czyli substancje twarde, wykazują największy potencjał uzależniający. Oznacza to, że najszybciej popychają w sidła nałogu. W dużej mierze wynika to z indywidualnych uwarunkowań, jednak zdarza się, że już kilka dawek może wywołać uzależnienie fizyczne. Ich regularne przyjmowanie doprowadza do degradacji organów wewnętrznych i wywołuje silny wpływ na osobowość narkomana.

Heroina - jeden z najszybciej uzależniających i najniebezpieczniejszych narkotyków. Jego działanie polega na zwiększeniu stężenia dopaminy w mózgu. Wraz z postępem uzależnienia, zwiększa się tolerancja organizmu na działanie substancji psychoaktywnej - uzależniony potrzebuje coraz większych dawek.

Amfetamina - narkotyk syntetyczny (w formie białego proszku), który stymuluje centralny układ nerwowy, wywołując w ten sposób stan pobudzenia psychoruchowego. Jednocześnie, hamuje apetyt, doprowadza do wzrostu ciśnienia krwi i pobudza agresję.

Metaamfetamina - pochodna amfetaminy w formie kryształów. Wykazuje działanie neurotoksyczne. Przyjmowana chronicznie, upośledza procesy myślowe i doprowadza do wystąpienia stanu psychozy. Wpływa negatywnie na wygląd skóry - u uzależnionych można zaobserwować liczne krosty i owrzodzenia.

Kokaina - narkotyk silnie pobudzający. Osoby pod jego wpływem wykazują większą pewność siebie, co prowadzi do wystąpienia zachowań irracjonalnych. Odstawienie narkotyku jest przyczyną stanów depresyjnych i bezsenności. U wielu uzależnionych pojawiają się myśli samobójcze.

Barbiturany - środki nasenne, które powinny być przyjmowane wyłącznie ze wskazaniem medycznym. Działają hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. Połączenie z alkoholem doprowadza do wzmocnienia ich działania.

Fentanyl - środek anestezjologiczny, zdaniem specjalistów - 5-krotnie silniejszy od heroiny. Nawet niewielka ilość narkotyku może doprowadzić do zgonu z przedawkowania (dawki liczone są mikrogramach). 

Flakka - mieszanka substancji halucynogennej i pobudzające. Określany jest mianem narkotyku zombie. Jego zażycie doprowadza do wyzwolenia agresji i stanu paniki. Osoby pod jego wpływem zachowują się irracjonalnie, jakby były pobawione świadomości. 

Sisa - pochodna amfetaminy. Badania udowodniły, że narkotyk zawiera ślady kwasu solnego i oleju silnikowego. Narkotyk doprowadza do utraty samokontroli, pobudza agresję i uodparnia na ból. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać