Gotowy do zajęcia się twoim problemem z narkotykami? Ten przewodnik krok po kroku pomoże ci poradzić sobie z pragnieniami i nawrotami choroby.
Brodaty młody mężczyzna w kapturze stoi przed gajem wysokich, wąskich drzew, rzucanych przez słońce cieni rozciągających się w jego kierunku

Przezwyciężanie narkomanii: Zdecyduj się na zmianę

Rozwijanie się uzależnienia od narkotyków nie jest wadą charakteru ani oznaką słabości, a pokonanie problemu wymaga więcej niż tylko siły woli. Nadużywanie nielegalnych lub pewnych leków na receptę może powodować zmiany w mózgu, powodując silne zachcianki i przymus użycia, który sprawia, że trzeźwość wydaje się być niemożliwym celem. Ale powrót do zdrowia nigdy nie jest poza zasięgiem, bez względu na to, jak beznadziejna wydaje się twoja sytuacja lub ile razy próbowałeś i nie udało ci się wcześniej. Przy odpowiednim leczeniu i wsparciu, zmiana jest możliwa.

Dla wielu osób zmagających się z uzależnieniem najtrudniejszym krokiem w kierunku wyzdrowienia jest pierwszy: rozpoznanie, że masz problem i podjęcie decyzji o wprowadzeniu zmian. To normalne, że czujesz się niepewnie, czy jesteś gotowy, aby rozpocząć wyzdrowienie, czy też masz to, czego potrzeba, aby z niego zrezygnować. Jeśli jesteś uzależniony od leku wydawanego na receptę, możesz się martwić o to, w jaki sposób znajdziesz alternatywny sposób leczenia danego schorzenia. Dobrze jest czuć się rozdartym. Oddanie się trzeźwości wymaga zmiany wielu rzeczy, w tym..:

  • sposób, w jaki radzisz sobie ze stresem
  • na kogo pozwalasz w swoim życiu
  • co robisz w swoim wolnym czasie
  • jak myślisz o sobie
  • receptę i leki, które bierzesz bez recepty.

To również normalne, że czujesz się skonfliktowany rezygnacją z leku z wyboru, nawet jeśli wiesz, że powoduje on problemy w twoim życiu. Wyzdrowienie wymaga czasu, motywacji i wsparcia, ale zobowiązując się do zmiany, możesz przezwyciężyć swoje uzależnienie i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Pomyśl o zmianie

  • Śledź swoje zażywanie narkotyków, w tym kiedy i jak dużo ich zażywasz. Dzięki temu będziesz miał lepsze wyobrażenie o roli, jaką uzależnienie odgrywa w twoim życiu.
  • Wymień plusy i minusy rzucenia nałogu, jak również koszty i korzyści wynikające z kontynuowania używania narkotyków.
  • Rozważ rzeczy, które są dla ciebie ważne, takie jak twój partner, twoje dzieci, twoje zwierzęta domowe, twoja kariera lub twoje zdrowie. Jak Twoje zażywanie narkotyków wpływa na te rzeczy?
  • Zapytaj kogoś, komu ufasz, o jego uczucia związane z zażywaniem narkotyków.
  • Zapytaj się, czy coś stoi na przeszkodzie, by się zmienić. Co mogłoby ci pomóc w dokonaniu zmiany?

Przygotowanie do zmiany: 5 kluczowych kroków do wyzdrowienia z uzależnienia

  1. Przypomnij sobie o powodach, dla których chcesz się zmienić.
  2. Pomyśl o swoich wcześniejszych próbach powrotu do zdrowia, jeśli w ogóle. Co zadziałało? Co nie zadziałało?
  3. Ustal konkretne, wymierne cele, takie jak data rozpoczęcia lub ograniczenia w zażywaniu narkotyków.
  4. Usuń przypomnienia o swoim uzależnieniu z domu, miejsca pracy i innych miejsc, które często odwiedzasz.
  5. Powiedz przyjaciołom i rodzinie, że zobowiązujesz się do wyzdrowienia, i poproś ich o wsparcie.

Zbadaj swoje możliwości leczenia uzależnień

Kiedy już zdecydujesz się na powrót do zdrowia, nadszedł czas, aby zbadać swoje wybory dotyczące leczenia. Podczas gdy leczenie uzależnień może się różnić w zależności od konkretnego narkotyku, udany program często zawiera różne elementy, takie jak:

  • Detoksykacja. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest oczyszczenie organizmu z narkotyków i opanowanie objawów odstawiennych.
  • Doradztwo behawioralne. Terapia indywidualna, grupowa i/lub rodzinna może pomóc w zidentyfikowaniu pierwotnych przyczyn zażywania narkotyków, naprawieniu relacji i nabyciu zdrowszych umiejętności radzenia sobie z nimi.
  • Leki mogą być stosowane do leczenia objawów odstawiennych, zapobiegania nawrotom choroby lub leczenia wszelkich współwystępujących stanów psychicznych, takich jak depresja lub lęk.
  • Długoterminowa kontrola może pomóc w zapobieganiu nawrotom choroby i utrzymaniu trzeźwości. Może to obejmować uczestnictwo w regularnych osobistych grupach wsparcia lub spotkaniach online, aby pomóc w powrocie do zdrowia.

Rodzaje programów leczenia farmakologicznego

  • Leczenie stacjonarne - Leczenie stacjonarne polega na zamieszkaniu w ośrodku i ucieczce z pracy, szkoły, rodziny, przyjaciół oraz na wyzwalaniu uzależnień podczas intensywnego leczenia. Leczenie stacjonarne może trwać od kilku dni do kilku miesięcy.
  • Leczenie dzienne/częściowa hospitalizacja - Częściowa hospitalizacja jest przeznaczona dla osób, które wymagają stałego monitorowania medycznego, ale chcą nadal mieszkać w domu i mieć stabilne środowisko życia. Te programy terapeutyczne zwykle spotykają się w ośrodku leczniczym przez 7 do 8 godzin w ciągu dnia, po czym wraca się do domu na noc.
  • Leczenie ambulatoryjne - Nie jest to program leczenia w miejscu zamieszkania, te programy ambulatoryjne mogą być zaplanowane wokół pracy lub szkoły. Leczysz się w ciągu dnia lub wieczorem, ale nie zostajesz na noc. Główny nacisk kładzie się na zapobieganie nawrotom choroby.
  • Trzeźwo żyjące społeczności - Mieszkanie w trzeźwo żyjącym domu zazwyczaj odbywa się po intensywnym programie leczenia, takim jak leczenie w domu. Mieszkasz z innymi wyzdrowiejącymi uzależnionymi w bezpiecznym, wspierającym i wolnym od narkotyków środowisku. Trzeźwo żyjące obiekty są przydatne, jeśli nie masz gdzie się podziać lub obawiasz się, że zbyt wczesny powrót do domu doprowadzi do nawrotu choroby.

Klucze do znalezienia najlepszego leczenia uzależnień dla Ciebie

  • Żadne leczenie nie działa dla wszystkich. Potrzeby każdego są inne. Niezależnie od tego, czy masz problem z narkotykami nielegalnymi, czy przepisywanymi na receptę, leczenie uzależnień powinno być dostosowane do Twojej wyjątkowej sytuacji. Ważne jest, abyś znalazł program, który czuje się dobrze.
  • Leczenie powinno dotyczyć czegoś więcej niż tylko nadużywania narkotyków. Uzależnienie ma wpływ na całe twoje życie, w tym na twoje relacje, karierę, zdrowie i samopoczucie psychiczne. Powodzenie leczenia zależy od wypracowania nowego sposobu życia i zajęcia się przyczynami, dla których w pierwszej kolejności zwróciłeś się z problemem narkotyków. Na przykład, twój uzależnienie od narkotyków mogło rozwijać się od chęci zarządzania bólem lub radzenia sobie ze stresem, w którym to przypadku ty potrzebujesz znajdować zdrowszego sposób uśmierzać ból lub radzić sobie ze stresującymi sytuacjami.
  • Zaangażowanie i kontynuacja są kluczowe. Leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest procesem szybkim i łatwym. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższe i bardziej intensywne jest zażywanie narkotyków, tym dłuższe i bardziej intensywne jest leczenie, którego będziesz potrzebował. We wszystkich przypadkach długoterminowa opieka uzupełniająca ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia.
  • Jest wiele miejsc, do których można się zwrócić o pomoc. Nie każdy wymaga medycznie nadzorowanej detoksykacji lub przedłużonego pobytu na odwyku. Opieka, której potrzebujesz zależy od wielu czynników, w tym od wieku, historii zażywania narkotyków, warunków medycznych lub psychiatrycznych. Oprócz lekarzy i psychologów, wielu duchownych, pracowników socjalnych i doradców oferuje usługi leczenia uzależnień.
  • Nadużywanie substancji i zdrowie psychiczne. Szukając pomocy w walce z uzależnieniem od narkotyków, ważne jest również, aby uzyskać leczenie wszelkich innych problemów medycznych lub psychologicznych, których doświadczasz. Najlepszą szansą na wyzdrowienie jest uzyskanie połączonego leczenia w zakresie zdrowia psychicznego i uzależnień od tego samego świadczeniodawcy lub zespołu.

Znajdź pomoc w leczeniu uzależnień

  • Nie próbuj iść samemu po wsparcie. Jakiekolwiek podejście do leczenia wybierzesz, posiadanie pozytywnych wpływów i solidnego systemu wsparcia jest niezbędne. Im więcej osób, do których możesz się zwrócić po zachętę, wskazówki i ucho słuchowe, tym większe masz szanse na powrót do zdrowia.
  • Oprzyj się na bliskich przyjaciołach i rodzinie. Posiadanie wsparcia przyjaciół i członków rodziny jest nieocenionym atutem w odbudowie. Jeśli nie chcesz zwracać się do swoich bliskich, ponieważ już wcześniej ich zawiodłeś, zastanów się nad pójściem na poradnictwo dotyczące związków lub terapię rodzinną.
  • Zbuduj trzeźwy portal społecznościowy. Jeśli Twoje poprzednie życie towarzyskie kręciło się wokół narkotyków, być może będziesz musiał nawiązać kilka nowych kontaktów. Ważne jest, aby mieć trzeźwych przyjaciół, którzy pomogą Ci w powrocie do zdrowia. Spróbuj wziąć udział w zajęciach, wstąpić do kościoła lub grupy obywatelskiej, wziąć udział w wolontariacie lub uczestniczyć w wydarzeniach w swojej społeczności.
  • Zastanów się nad wprowadzeniem się do trzeźwego domu. Trzeźwo żyjące domy stanowią bezpieczne, pomocne miejsce do życia w czasie, gdy wracasz do zdrowia po narkomanii. Są one dobrym rozwiązaniem, jeśli nie posiadasz stabilnego domu lub środowiska życia wolnego od narkotyków.
  • Niech spotkania będą priorytetem. Dołącz do grupy wsparcia w odzyskiwaniu zdrowia, np. do 12-stopniowego programu i regularnie uczestnicz w spotkaniach. Spędzanie czasu z ludźmi, którzy dokładnie rozumieją, przez co przechodzisz, może być bardzo uzdrawiające. Możesz również skorzystać ze wspólnych doświadczeń członków grupy i dowiedzieć się, co inni zrobili, aby pozostać trzeźwym.

Nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem

Po zajęciu się bezpośrednimi problemami z uzależnieniem i rozpoczęciu leczenia, nadal będziesz musiał stawić czoła problemom, które doprowadziły do nadużywania narkotyków. Czy zacząłeś/aś używać, aby zdrętwiały Cię bolesne emocje, uspokoić się po kłótni, zrelaksować po złym dniu lub zapomnieć o swoich problemach?

Kiedy będziesz trzeźwy, ponownie pojawią się negatywne uczucia, które zmoczyłeś narkotykami. Aby leczenie zakończyło się sukcesem, musisz najpierw rozwiązać swoje podstawowe problemy.

Kiedy już rozwiążesz swoje podstawowe problemy, będziesz, czasami, nadal doświadczać stresu, samotności, frustracji, złości, wstydu, niepokoju i beznadziei. Wszystkie te emocje są normalną częścią życia. Znalezienie sposobu, aby zająć się tymi uczuciami w miarę ich pojawiania się jest istotnym elementem Twojego leczenia i odzyskiwania.

Istnieją zdrowsze sposoby na utrzymanie poziomu stresu w ryzach. Możesz nauczyć się radzić sobie ze swoimi problemami, nie popadając w nałóg. Gdy ty jesteś pewny w twój zdolności szybko usuwać stres, stawiać czoło silnym uczuciom no jest jako zastraszający lub przytłaczający.

Szybko łagodzić stres bez narkotyków

  • Różne strategie szybkiej redukcji stresu działają lepiej dla niektórych osób niż dla innych. Kluczem jest znalezienie tej, która działa najlepiej dla Ciebie.
  • Ruchy. Szybki spacer wokół bloku może wystarczyć, by odciążyć. Joga i medytacja to także doskonały sposób na rozładowanie stresu i znalezienie równowagi.
  • Wyjdź na zewnątrz i delektuj się ciepłym słońcem i świeżym powietrzem. Ciesz się pięknym widokiem lub krajobrazem.
  • Baw się z psem lub kotem. Ciesz się relaksującym dotykiem sierści swojego pupila.
  • Poeksperymentuj ze swoim zmysłem węchu. Oddychaj zapachem świeżych kwiatów lub ziaren kawy albo delektuj się zapachem przypominającym ulubione wakacje, np. z filtrem przeciwsłonecznym lub muszelką.
  • Zamknij oczy i wyobraź sobie spokojne miejsce. Pomyśl o piaszczystej plaży, lub miłym wspomnieniu, takim jak pierwsze kroki dziecka lub czas spędzony z przyjaciółmi.
  • Rozpieszczaj się. Zrób sobie parującą filiżankę herbaty, podaruj sobie masaż szyi lub ramion. Mocz się w gorącej kąpieli lub pod prysznicem.

Trzymajcie w ryzach wyzwalacze narkotyków i zachcianki.

Twój powrót do zdrowia nie kończy się na wytrzeźwieniu. Twój mózg nadal potrzebuje czasu, aby odzyskać i odbudować połączenia, które zmieniły się, gdy byłeś uzależniony. Podczas tej rekonstrukcji zachcianki narkotykowe mogą być intensywne. Możesz wesprzeć swoją dalszą rekonwalescencję, unikając ludzi, miejsc i sytuacji, które wywołują chęć do używania narkotyków:

  • Odejdź od swoich przyjaciół, którzy używają. Nie spotykaj się z przyjaciółmi, którzy wciąż biorą narkotyki. Otaczaj się ludźmi, którzy wspierają twoją trzeźwość, a nie tymi, którzy kuszą cię, by wrócić do starych, destrukcyjnych nawyków.
  • Unikaj barów i klubów. Nawet jeśli nie masz problemu z alkoholem, picie obniża zahamowania i utrudnia osąd, co może łatwo doprowadzić do nawrotu choroby. Narkotyki są często łatwo dostępne, a pokusa ich zażywania może być przytłaczająca. Unikaj również innych środowisk i sytuacji, które wiążą się z używaniem narkotyków.
  • Bądź na bieżąco ze swoją historią zażywania narkotyków podczas poszukiwania pomocy medycznej. Jeśli potrzebujesz wykonać zabieg medyczny lub dentystyczny, bądź z góry i znajdź świadczeniodawcę, który będzie współpracował z Tobą w przepisywaniu alternatyw lub absolutnego minimum potrzebnych leków. Nigdy nie powinieneś czuć się zawstydzony lub upokorzony z powodu wcześniejszego zażywania narkotyków lub być pozbawiony leków na ból; jeśli tak się stanie, znajdź innego usługodawcę.
  • Ostrożnie z lekami na receptę. Jeśli byłeś uzależniony od leku na receptę, takiego jak opioidowy środek przeciwbólowy, być może będziesz musiał porozmawiać z lekarzem o znalezieniu alternatywnych sposobów radzenia sobie z bólem. Niezależnie od leku, z którym miałeś problemy, ważne jest, abyś trzymał się z dala od leków na receptę, które mogą być nadużywane lub używał ich tylko w razie potrzeby i z dużą ostrożnością. Leki o dużym potencjale do nadużywania obejmują środki przeciwbólowe, tabletki nasenne i leki przeciwlękowe.

Radzenie sobie z narkotykowymi pragnieniami

Czasami nie da się uniknąć zachcianek i trzeba znaleźć sposób, aby sobie z nimi poradzić:

  • Zaangażuj się w rozpraszające działanie. Czytaj, spotykaj się z przyjaciółmi, idź do kina, zanurz się w hobby, na wycieczkę lub ćwiczenia. Kiedy już będziesz zainteresowany czymś innym, przekonasz się, że potrzeby odchodzą.
  • Porozmawiajmy o tym. Porozmawiaj z przyjaciółmi lub członkami rodziny o zachciankach, kiedy się pojawią. Rozmowa może być bardzo pomocna w ustaleniu źródła tęsknoty. Ponadto, rozmowa o łaknieniu często pomaga rozładować i złagodzić uczucie i pomoże przywrócić uczciwość w waszym związku. Łakomstwo nie jest niczym złym.
  • Rzuć wyzwanie i zmień swoje myśli. Wiele osób doświadczając zachcianki ma tendencję do zapamiętywania tylko pozytywnych efektów działania leku i zapominania o negatywnych konsekwencjach. Dlatego pomocne może okazać się przypomnienie sobie, że naprawdę nie będziesz czuł się lepiej, jeśli będziesz stosował i że możesz wiele stracić. Czasami pomocne jest umieszczenie tych konsekwencji na małej kartce, którą trzymasz przy sobie.
  • Urge surfing. Wiele osób stara się sprostać swoim zachciankom, wytrwale to utrudniając. Ale niektóre pragnienia są zbyt silne, by je ignorować. Kiedy to się dzieje, warto pozostać z popędem, dopóki nie minie. Ta technika nazywana jest "urge surfingiem". Wyobraź sobie, że jesteś surferem, który będzie jeździć na fali swoich pragnień narkotyków, pozostając na nim, aż do jego grzbiety, przerwy, i zamienia się w mniej potężne, spieniony surfingu. Kiedy ujeżdżasz tę tęsknotę, nie próbując walczyć, osądzać lub ignorować go, zobaczysz, że przechodzi szybciej niż myślisz.

Trzy podstawowe kroki ponaglenia do surfingu:

  1. Zauważ, jak odczuwasz tęsknotę. Usiądź na wygodnym krześle, z nogami płasko na podłodze, a rękami w relaksującej pozycji. Weź kilka głębokich oddechów i skoncentruj swoją uwagę na ciele. Zauważ, gdzie w twoim ciele odczuwasz tęsknotę lub pragnienie i jakie to uczucie. Werbalizuj to, czego doświadczasz. Na przykład, możesz powiedzieć sobie: "Moje pragnienie jest w moich ustach, nosie i żołądku."
  2. Skoncentruj się na jednym obszarze, w którym odczuwasz tęsknotę. Jakie są wrażenia w tym obszarze? Opisz je sobie. Na przykład, może czujesz gorąco, zimno, mrowienie lub zdrętwienie? Może twoje mięśnie są napięte? Jak duży jest dany obszar? Zauważ, że wrażenia zmieniają się w miarę jak się na nich koncentrujesz. "Moje usta są suche". Drętwieją mi usta. Kiedy połykam, mogę sobie wyobrazić uczucie używania."
  3. Powtórz, koncentrując się na każdej części ciała, która odczuwa potrzebę. Opisz sobie, jak zmieniają się doznania, jak przychodzi i odchodzi pragnienie. Wiele osób zauważa, że po kilku minutach pilnego surfowania, ich pragnienie zniknęło. Celem tego ćwiczenia nie jest jednak spowodowanie, by pragnienie zniknęło, ale by doświadczyć go w nowy sposób. Jeśli regularnie uprawiasz pilną potrzebę surfowania, lepiej poznasz swoje pragnienia i łatwiej ci będzie je pokonać, dopóki nie odejdą w sposób naturalny.

Zbuduj sensowne życie bez narkotyków

Możesz wspierać swoje leczenie farmakologiczne i chronić się przed nawrotami choroby poprzez działania i zainteresowania, które nadają sens Twojemu życiu. Ważne jest, aby angażować się w rzeczy, które ci się podobają, które sprawiają, że czujesz się potrzebny i nadają sens twojemu życiu. Kiedy twoje życie jest wypełnione nagradzającymi zajęciami i poczuciem celu, twój nałóg straci na atrakcyjności.

  • Wybierz stare hobby lub spróbuj nowego. Rób rzeczy, które stanowią wyzwanie dla Twojej kreatywności i pobudzają Twoją wyobraźnię - coś, czego zawsze chciałeś spróbować. Naucz się instrumentu muzycznego, języka obcego lub spróbuj nowego sportu.
  • Przyjmij zwierzę domowe. Tak, zwierzęta domowe są odpowiedzialne, ale opieka nad zwierzęciem sprawia, że czujesz się kochany i potrzebny. Zwierzęta domowe mogą również wyprowadzić cię z domu na ćwiczenia.
  • Spędzać czas na łonie natury. Wybierz się na malowniczą wędrówkę, wybierz się na ryby lub biwak, albo wybierz się na regularne spacery po parku.
  • Ciesz się sztuką. Odwiedź muzeum, idź na koncert lub spektakl, weź udział w zajęciach plastycznych lub napisz pamiętnik.
  • Zaangażuj się w swoją społeczność. Zastąp swoje uzależnienie grupami i działaniami wolnymi od narkotyków. Zgłoś się na ochotnika, bądź aktywny w swoim kościele lub społeczności wyznaniowej, bądź dołącz do lokalnego klubu lub grupy sąsiedzkiej.
  • Wyznaczyć sensowne cele. Mieć cele do osiągnięcia i coś, na co warto czekać, może być potężnym antidotum na uzależnienie od narkotyków. Nie ma znaczenia, jakie są to cele, tylko to, że są one dla Ciebie ważne.
  • Dbaj o swoje zdrowie. Regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiedni sen i zdrowe nawyki żywieniowe pomogą Ci utrzymać poziom energii w górze i poziom stresu w dół. Im więcej możesz być zdrowy i czuć się dobrze, tym łatwiej będzie zachować trzeźwość.

Nie pozwól, by nawrót choroby utrzymał cię w ryzach.

Powrót do zdrowia jest powszechną częścią procesu wychodzenia z uzależnienia od narkotyków. Chociaż nawrót choroby jest frustrujący i zniechęcający, może być okazją do uczenia się na błędach, określenia dodatkowych czynników wyzwalających i skorygowania kursu leczenia.

Co powoduje nawrót choroby?

Różne "czynniki wyzwalające" mogą narazić cię na ryzyko powrotu do dawnych wzorców używania substancji. Podczas gdy konkretne przyczyny nawrotów różnią się w zależności od osoby, niektóre z powszechnych czynników wyzwalających obejmują:

  • Negatywny stan emocjonalny (taki jak stres, smutek, złość lub trauma)
  • Pozytywny stan emocjonalny (poczucie szczęścia i chęć poczucia się jeszcze lepiej, np. dobra zabawa z przyjaciółmi)
  • Dyskomfort fizyczny (np. ból lub objawy odstawienia)
  • Próbując sprawdzić swoją osobistą kontrolę ("mogę użyć tylko raz" lub "mieć tylko jedną pigułkę")
  • Silna pokusa lub chęć (pragnienie użycia)
  • Konflikt (np. kłótnia z małżonkiem lub partnerem)
  • Presja społeczna (będąc w sytuacji, w której wydaje się, że wszyscy inni ją wykorzystują)

Ważne jest, aby pamiętać, że nawrót choroby nie oznacza niepowodzenia w leczeniu farmakologicznym. Nie poddawaj się. Zadzwoń do swojego lekarza, porozmawiaj z terapeutą, idź na spotkanie, albo umów się na wizytę u lekarza. Kiedy znów będziesz trzeźwy i nie będziesz w niebezpieczeństwie, spójrz, co spowodowało nawrót, co poszło nie tak i co mogłeś zrobić inaczej. Możesz zdecydować się na powrót na ścieżkę powrotu do zdrowia i wykorzystać to doświadczenie do wzmocnienia swojego zaangażowania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać