Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, lub ADHD, jest powszechnie diagnozowanym zaburzeniem u młodych ludzi, zwłaszcza młodych chłopców. Dzieci z ADHD mają do czynienia z prawdziwą walkę. Na przykład, mają trudności z kontrolowaniem swoich impulsów. Nie zawsze zachowują się w sposób społecznie odpowiedni. Są nadpobudliwe i nie mogą usiedzieć w miejscu, skupić się, słuchać wskazówek lub skoncentrować się. Leki na ADHD mogą być bardzo pomocne. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, leki te są stymulantami i pomagają dziecku skupić się i kontrolować impulsy. Złą wiadomością jest to, że zgodnie z danymi statystycznymi na temat nadużywania substancji, nastolatki wykorzystują te leki właśnie z tych powodów.

Leki na ADHD

ADHD jest leczony nie tylko z interwencji behawioralnych, ale także z leków. Leki takie jak Adderall, Ritalin, Concerta i inne są stymulanty. Zwiększają one poziom substancji chemicznych w mózgu, lub neuroprzekaźników, aby pomóc dzieciom z ADHD zwrócić uwagę, skupić się, skoncentrować się na jednym zadaniu w tym samym czasie i kontrolować impulsy i nadpobudliwość. Istnieją pewne możliwe skutki uboczne i ryzyko związane z przyjmowaniem tych leków, ale ogólnie rzecz biorąc, pomagają one większości dzieci, które zmagają się z ADHD. Dla wielu to trwa kilka prób, aby uzyskać optymalną dawkę, ale większość bierze leki i zobaczyć poprawę.

Nadużywanie leków ADHD

Prawda o Adderall i innych leków ADHD jest to, że są one amfetaminy, znany w świecie nielegalnych narkotyków jako prędkości. Chociaż właściwa dawka tych leków w dziecko z ADHD może poprawić objawy znacznie, gdy nadużywane mogą powodować szereg problemów. Istnieje kilka różnych motywacji nastolatek może mieć do poszukiwania i korzystania z cudzych leków ADHD. Jednym z powodów jest użycie go jako pomoc w nauce.

Ponieważ leki ADHD jak Adderall pomóc pacjentom skupić się i skoncentrować, nastolatki, którzy czują się pod presją, aby uzyskać dobre oceny mogą go używać, aby nie zasnąć dłużej i być w stanie skupić się na dłuższe okresy czasu. Robią to zarówno uczniowie szkół średnich, jak i studenci. W rzeczywistości, nastolatek narkotyków statystyki użytkowania mówią nam, że prawie osiem procent uczniów szkół średnich nadużył Adderall. Fakt ten nie obejmuje nawet innych marek środków stymulujących ADHD. Innym powodem, dla którego nastolatki nadużywają leków ADHD jest po prostu uzyskać wysoki poziom.

Niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem leków ADHD

Niezależnie od motywacji nastolatka do korzystania z leków ADHD, ryzyko i zagrożenia są takie same. Stymulanty powodują wzrost tętna, ciśnienia krwi i temperatury ciała, czasami do niebezpiecznych poziomów. Zmniejszają one również senność i apetyt. Bezsenność i niedożywienie są możliwe przy nadużywaniu stymulantów. Nastolatki nadużywające tych leków mogą również stać się paranoiczne, agresywne lub być narażone na ryzyko ataku serca lub udaru mózgu.

Statystyki nadużywania leków na receptę przez nastolatków malują bardzo jasny obraz. Nastolatki nadużywają leków stymulujących ADHD. Motywacje do tego mogą się różnić, ale ryzyko jest zawsze takie samo. Jeśli masz nastolatka, zwłaszcza jeden, który czuje presję, aby zrobić dobrze akademickich, porozmawiać z nią o nadużywaniu środków stymulujących. Upewnij się, że rozumie ryzyko i że nie chcesz, aby ich używała. Taka rozmowa może zapobiec niebezpiecznym skutkom ubocznym, uzależnieniu i konieczności leczenia, a nawet gorszym problemom.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać