Presja rówieśników i "dopasowanie się" to dwa główne powody, dla których wielu nastolatków decyduje się na eksperymentowanie z narkotykami. Nadużywanie narkotyków wśród nastolatków jest problemem w społecznościach i domach. W ostatnim badaniu 35% uczniów szkół średnich przyznało, że w ciągu ostatniego miesiąca spożywało alkohol, 21% paliło marihuanę, a 11% papierosy. Połowa uczniów szkół średnich przyznała, że przynajmniej raz użyła nielegalnego narkotyku. Wśród nastolatków wzrasta również używanie tytoniu bezdymnego. Lista jest dłuższa. Jak możesz zachęcić swoje dziecko, aby nie stało się częścią tych statystyk? A jeśli nastolatek przeszedł już odwyk z powodu nadużywania substancji, jak możesz wdrożyć sprawdzone umiejętności radzenia sobie z uzależnieniami, aby pomóc mu uniknąć powrotu do nałogu?
Komunikuj się z dziećmi i ucz je
Utrzymuj otwarte linie komunikacyjne z dziećmi, regularnie z nimi rozmawiając. Jeśli chodzi o trudniejsze tematy, poświęć trochę czasu na zaplanowanie tego, co chcesz im powiedzieć, zanim podejdziesz do tematu. Rozmawiaj z nimi o narkotykach. Powiedz im, dlaczego nie powinny ich zażywać i jakie zagrożenia dla rozwijającego się mózgu niesie zażywanie narkotyków. Naucz je, jak wybierać dobrych przyjaciół, ponieważ presja rówieśników może być czynnikiem przyczyniającym się do zażywania narkotyków. Wyjaśnij im, że mogą zrezygnować z alkoholu i narkotyków i podaj im kilka przykładów. Nie pouczaj ich. Szukaj momentów, w których można się czegoś nauczyć, i powtarzaj je. Jeśli Twój nastolatek eksperymentował już z używkami lub alkoholem i przeszedł terapię, wsparcie rodziny i komunikacja okazały się jednymi z najbardziej niezawodnych umiejętności radzenia sobie z uzależnieniem. Liczne badania wykazały, że dzieci, z którymi rodzice rozmawiają o nadużywaniu narkotyków i alkoholu, znacznie rzadziej sięgają po używki.
Ustal zasady i trzymaj się ich
Powiedz dzieciom, dlaczego branie narkotyków lub picie alkoholu nie jest w porządku. Wyjaśnij im, że będą ponosić konsekwencje. Ustal zasady, takie jak godzina policyjna, gdzie mogą chodzić, jak zostaną ukarane, jeśli złamią zasady i bądź konsekwentny. Nastolatki z łagodnymi rodzicami częściej sięgają po narkotyki niż te, które mają surowych rodziców. Nie musisz być sztywny, ale bądź stanowczy. Nie czekaj z podjęciem tematu, kiedy Twoje dziecko ma kłopoty. Porozmawiaj o tym w spokojnym czasie.
Bądź zaangażowany
Dzieci rzadziej sięgają po narkotyki, jeśli mają aktywnie zaangażowanych rodziców. Słuchaj swoich dzieci, kiedy do Ciebie przychodzą. Dowiedz się, co robią. Poznaj ich przyjaciół (nie tylko wiedz, kim są). Jeśli Twoje dziecko jest zagrożone powrotem do nałogu, uczyń jego trzeźwość priorytetem w stosunku do innych obowiązków.
Bądź świadomy
Konieczne jest także, abyś był świadomy, na co narażony jest Twój nastolatek. Dowiedz się o najpopularniejszych narkotykach, które są obecnie dostępne na rynku. Dowiedz się, jakie są objawy zażywania narkotyków.
Warto przeczytać
- 28 września 2021
Według National Institute on Drug Abuse (NIDA), około 6,1 procent nastolatków w USA nadużywa leków na receptę. Obecnie leki na receptę są trzecią najczęściej...
Czytaj dalej- 28 września 2021
Od 2008 do 2012 roku, liczba Amerykanów przyjmujących leki przepisane na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, lub ADHD, wzrosła o prawie 36 procent...
Czytaj dalej