Uzależnienie nie dyskryminuje nastolatków i dorosłych. Nastolatkowie, którzy eksperymentują z narkotykami i alkoholem, mogą stać się ofiarami uzależnienia, podobnie jak ich dorośli koledzy. Istnieje jednak 5 różnic między rehabilitacją nastolatków i dorosłych.

5 różnic między odwykiem nastolatków i dorosłych

Leczenie uzależnienia u nastolatków i dorosłych wygląda trochę inaczej. Programy odwykowe dla nastolatków muszą uwzględniać unikalne cechy nastolatków, w tym ich uzależnienie od rodziców lub opiekunów oraz ich rozwijający się mózg. Oto 5 podstawowych różnic pomiędzy odwykiem dla nastolatków i dorosłych.

 1. Zaangażowanie rodziny jest szczególnie istotne dla rehabilitacji nastolatków. Podczas gdy ważne jest zaangażowanie rodziny w każde leczenie rehabilitacyjne, szczególnie ważne jest zaangażowanie rodziny w rehabilitację nastolatków. Wyzdrowienie z uzależnienia wykracza poza początkową detoksykację i rehabilitację. Aby osiągnąć długoterminowy sukces, potrzebne są dodatkowe środki. Ze względu na uzależnienie nastolatków od rodziny pod względem finansowym i transportowym, utrzymanie rodziny zaangażowanej w proces rehabilitacji zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji tego procesu.
 2. Ambulatoryjne programy rehabilitacyjne dla nastolatków są powszechne. Idea udania się do placówki stacjonarnej może wydawać się bardzo przerażająca dla nastolatków, którzy mogą postrzegać ją bardziej jako karę więzienia. Dlatego też dość powszechne są intensywne ambulatoryjne programy rehabilitacyjne, które umożliwiają nastolatkom pozostanie w domu i otoczeniu rodziny w czasie rehabilitacji. Ponadto, ambulatoryjna rehabilitacja pozwala nastolatkom na dalsze uczęszczanie do szkoły i spotykanie się z odpowiednimi przyjaciółmi, podczas gdy stacjonarna rehabilitacja utrudnia te zadania.
 3. Nastolatki są bardziej komfortowe w programach leczenia stacjonarnego, które oddzielają nastolatków od dorosłych. Nastolatki cieszą się towarzystwem innych nastolatków i mają tendencję do postrzegania dorosłych jako autorytetów, z którymi nie mogą się łatwo związać. Dodatkowo, mogą nie czuć się komfortowo, dzieląc się swoimi doświadczeniami w towarzystwie dużej liczby dorosłych. Programy odwykowe zaprojektowane specjalnie dla nastolatków dają im bezpieczną przestrzeń, w której mogą się otworzyć i podzielić się swoimi doświadczeniami.
 4. Nastoletni mózg wymaga, aby informacje były prezentowane w inny sposób. Nastolatki nie zawsze podejmują logiczne decyzje, a jest ku temu powód: nastoletni mózg jest wciąż w trakcie rozwoju, a informacje są przetwarzane w inny sposób. Rozumowanie emocjonalne działa lepiej niż rozumowanie logiczne w programach rehabilitacyjnych dla nastolatków. Istotne jest, by prezentować informacje w sposób, na który nastolatek będzie otwarty.
 5. Nastolatki muszą wiedzieć, że opiekunom rzeczywiście na nich zależy. Nastolatki mają tendencję do nieufności wobec wielu ludzi w stosunku do władzy. W rezultacie mogą być niechętne otwieraniu się na obce osoby, dlatego specjaliści od rehabilitacji muszą być postrzegani jako mentorzy lub przyjaciele, aby nastolatki poświęciły się procesowi rehabilitacji.

Zacznij leczyć się dzisiaj

Jeśli potrzebujesz leczenia dla swojej nastolatki, zadzwoń do naszych opiekuńczych pracowników. Oferujemy różne programy leczenia uzależnień, takie jak:

 • Terapia uzależnień od alkoholu
 • Leczenie uzależnienia od heroiny
 • Leczenie uzależnienia od kokainy
 • Leczenie uzależnienia od mety
 • Leczenie uzależnień od benzo

Dodatkowo, oferujemy również kilka terapii uzależnień, w tym:

 • Terapia poznawczo-behawioralna
 • Dialektyczna terapia behawioralna
 • Terapia kondycji fizycznej
 • Terapia rodzinna
 • Terapia urazowa

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać