Rodzicielstwo uzależnionych nastolatków jest ostatecznym wyzwaniem dla matki lub ojca. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, możesz czuć się bezradny, samotny lub zdesperowany, by odzyskać zdrowie swojego dziecka. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego uzależnionego nastolatka, jest doprowadzenie go do leczenia. Placówki rehabilitacyjne, które są przeznaczone do pomocy pacjentom, są liczne, a wiedząc czego szukać, możesz znaleźć odpowiedni odwyk dla swojego nastolatka.

Poszukaj odpowiedniego odwyku dla swojej nastolatki

Większość ośrodków rehabilitacyjnych zajmuje się osobami w każdym wieku, ale warto rozważyć program, który jest przeznaczony tylko dla nastolatków i młodych dorosłych. Nastolatki mają szczególne potrzeby w porównaniu z dorosłymi. Możesz również rozważyć program dla wszystkich trzynastu osób jako bezpieczniejszą alternatywę dla Twojego dziecka. Bycie otoczonym przez dorosłych uzależnionych w trakcie leczenia nie musi być niebezpieczne, ale on i Ty prawdopodobnie poczujecie się bardziej komfortowo, jeśli znajdzie się w pobliżu innych nastolatków.

Najlepsze leczenie jest oparte na dowodach.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze ośrodka rehabilitacyjnego dla nastolatka, jest sposób planowania i wykorzystania leczenia. Najbardziej skuteczne leczenie uzależnień opiera się na dowodach i badaniach naukowych. Statystyki dotyczące używania narkotyków przez nastolatków dają badaczom i specjalistom ds. leczenia wiele informacji na temat tego, czego nastolatki potrzebują, aby dobrze się rozwijać i żyć bez narkotyków. Nie chcesz wysłać nastolatka do placówki, która ignoruje te ważne dowody na leczenie uzależnień.

Docelowa choroba psychiczna

Fakty o narkotykach wśród nastolatków mówią nam, że wiele z nich nadużywa substancji, jednocześnie borykając się z objawami choroby psychicznej. Nie zawsze łatwo jest zidentyfikować i zdiagnozować chorobę psychiczną u nastolatków. Objawy te można czasem pomylić z normalnymi wahaniami nastroju związanymi z byciem nastolatkiem.

Ci, których choroby są pomijane, często sięgają po narkotyki lub alkohol jako sposób na samo-leczenie się lub poczuć się lepiej. To tylko pogarsza symptomy i stwarza kolejny problem. Najlepszy rehabilitant dla nastolatków rozpozna problem chorób psychicznych i obejmie badania przesiewowe pod kątem ewentualnych zaburzeń.

Po przeprowadzeniu badań przesiewowych i postawieniu diagnozy, plan leczenia powinien zawierać program leczenia zarówno uzależnienia, jak i wszelkich chorób psychicznych. Bez leczenia obu tych problemów, nastolatek nie będzie miał najlepszych szans na odzyskanie zdrowia.

Nieleczona choroba psychiczna często prowadzi do wyzdrowienia uzależnionych do nawrotu. Posiadanie nastolatka zmagającego się z nałogiem jest dla każdego rodzica łamiące serce. Możesz mieć wrażenie, że gdzieś po drodze zawiodłeś swoje dziecko. Prawdopodobnie czujesz się bezradny, ale nie jesteś.

Zacznij od zbadania ośrodków rehabilitacyjnych i skontaktowania się z ekspertami, którzy pomogą ci dokonać właściwych wyborów dla twojego nastolatka. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, porozmawiaj z pediatrą swojego nastolatka. On lub ona może wskazać ci właściwy kierunek i pomóc ci zacząć. Najważniejsze jest to, że robisz coś dla swojego nastolatka. Jesteś jego najlepszą nadzieją na przezwyciężenie uzależnienia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać