Od narkotyków uzależniają się coraz młodsi ludzie, leczeniu nieletnich poświęca się dziś więc szczególnie wiele miejsca. Najbardziej kontrowersyjnym zagadnieniem z nim związanym wydaje się być odwyk dla nieletnich, rodzicom wydaje się bowiem zwykle, że jest to zbyt brutalne rozwiązanie, nieadekwatne do skali problemu. Niestety, bardzo często jest to jedyna szansa na skuteczne działanie. Warto dowiedzieć się więc jak najwięcej na ten temat po to choćby, aby zorientować się, czego tak naprawdę należy się spodziewać.
Kiedy odwyk staje się koniecznością?
Choć odwyk powszechnie jest uważany za najskuteczniejszą formę leczenia narkomanii, nie zawsze musimy się na niego decydować. Decyzja zwykle podejmowana jest w konsultacji ze specjalistami i uzależniona od tego, w jakiej fazie uzależnienia znajduje się w danym momencie osoba nieletnia. Nawet pierwszy etap określany często mianem fazy eksperymentowania, nie jest bezpieczny. Młody człowiek sięga jednak wówczas po narkotyki sporadycznie, walka z problemem nie wymaga więc izolowania go od otoczenia. Niestety, już w drugim etapie określanym jako faza regularnego przyjmowania narkotyków, praca rodziców, nastolatka i terapeuty nie musi okazać się wystarczająca. Niekiedy bywa i tak, że strony wzbraniające się początkowo przed odwykiem, dochodzą wtedy do wniosku, że może być on najlepszym rozwiązaniem. Absolutną koniecznością staje się on na etapie uzależnienia, a więc wtedy, gdy organizm jest już na tyle przyzwyczajony do danej substancji, że jej odstawienie może prowadzić do trwałych zmian, jeśli nie narkoman nie otrzyma odpowiedniego wsparcia i opieki, w tym również opieki medycznej.
Odwyk – czego się spodziewać?
Gdy decyzja o umieszczeniu dziecka w ośrodku odwykowym wydaje się nieuchronna, najgorszym, co można zrobić jest odwlekanie jej. Im szybciej opiekunowie zdecydują się na taki krok, tym lepiej, co nie oznacza, oczywiście, że samo miejsce może być przypadkowe. Najbardziej kusząca wydaje się zwykle trwająca jedynie przez krótki czas detoksykacja w szpitalu. Niestety, należy liczyć się z tym, że takie rozwiązanie nie przynosi zazwyczaj oczekiwanych rezultatów.
W specjalistycznych placówkach nastawionych na działanie długoterminowe pierwszym krokiem zawsze jest odtrucie organizmu z substancji toksycznych. Dopiero po zakończeniu tej fazy możliwe jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, które zazwyczaj jest koniecznością, gdy zależy nam na tym, aby dziecko radziło sobie z fizycznymi następstwami głodu narkotykowego. Psychoterapia, mająca zawsze największe znaczenie podczas leczenia, może przyjmować zarówno formę indywidualną, jak i grupową i pozwala na skuteczną walkę z uzależnieniem psychicznym.
Gdy nieletni pojawia się w placówce, zwykle trudno jest odpowiedzieć na pytanie o to, jak długo będzie w niej przebywać. Przeważnie odwyk trwa więc od kilkunastu tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Decydujące znaczenie mają postępy, jakich dokonuje dziecko i prawdopodobieństwo powrotu do ryzykownych działań wraz z pojawieniem się w rodzinnym domu.
Warto przeczytać
- 28 września 2021
Według National Institute on Drug Abuse (NIDA), około 6,1 procent nastolatków w USA nadużywa leków na receptę. Obecnie leki na receptę są trzecią najczęściej...
Czytaj dalej- 28 września 2021
Od 2008 do 2012 roku, liczba Amerykanów przyjmujących leki przepisane na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, lub ADHD, wzrosła o prawie 36 procent...
Czytaj dalej