Czy jesteś zaniepokojony zażywaniem fentanylu?

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym śmiertelnie niebezpiecznym narkotyku?

Całe cierpienie, stres i uzależnienie biorą się z tego, że nie zdajemy sobie sprawy, że już jesteśmy tym, czego szukamy. ~ Jon Kabat-Zinn

Jak zapewne słyszeliście, wzrasta liczba przypadków zażywania fentanylu, heroiny i opioidów bez recepty, co może być spowodowane pandemią COVID-19.

Według badania Quest Diagnostics Health Trends Study, wśród przebadanych osób wskaźnik pozytywnych wyników na obecność narkotyków wzrósł o 35% w przypadku fentanylu wydawanego bez recepty i o 44% w przypadku heroiny w czasie pandemii w porównaniu z okresem przed pandemią. W przypadku opioidów wydawanych bez recepty wskaźnik ten wzrósł o 10%.

Zażywanie fentanylu często ma tragiczne skutki.

Niedawno pewna mama podzieliła się tym artykułem w naszej grupie na Facebooku. Opowiada on o 17-latku, który był uczniem "z dobrymi wynikami w nauce" i wydawało się, że jego przyszłość jest nieograniczona. Był wybitnym sportowcem uprawiającym piłkę nożną i lekkoatletą, a także utalentowanym muzykiem samoukiem. Maturzysta z Whitney High School miał w czerwcu ukończyć szkołę z wyróżnieniem, a jego celem był Stanford lub UCLA. 27 grudnia, podczas ferii zimowych, tata Zacha znalazł go pochylonego nad biurkiem, z głową opartą na ramieniu. Nie oddychał, a reanimacja nie przyniosła żadnych rezultatów. To, co na początku było niewytłumaczalną tragedią, od tego czasu stało się przestrogą. Zach padł ofiarą zatrucia fentanylem".

Dr Laura Berman również opłakuje stratę swojego nastoletniego syna.

Potwierdziła, że jej 16-letni syn Samuel Berman Chapman zmarł z powodu przedawkowania narkotyków.

"Mój piękny chłopiec odszedł. Miał 16 lat. Ukrywał się w domu. Diler narkotyków połączył się z nim na Snapchacie i dał mu Xanax nasycony fentanylem, a on przedawkował w swoim pokoju. Robią to, bo to jeszcze bardziej przyciąga ludzi i jest dobre dla biznesu, ale powoduje przedawkowanie, a dzieci nie wiedzą, co biorą. Moje serce jest całkowicie złamane i nie wiem, jak mam dalej oddychać. Piszę o tym teraz tylko po to, żeby nie umarło ani jedno dziecko więcej".

Takie historie są trudne do wysłuchania. Tragiczne i bezsensowne jest to, że tak wielu młodych ludzi umiera z powodu przedawkowania.

Co to jest fentanyl?

Fentanyl jest opioidowym lekiem przeciwbólowym, czasami nazywanym narkotykiem.

Jest to syntetyczny opioidowy lek przeciwbólowy, dopuszczony do stosowania w leczeniu silnego bólu. Na przykład, lekarz może przepisać fentanyl pacjentowi, który cierpi na silny ból spowodowany chorobą taką jak rak lub po operacji. Plastry są silnym lekiem przeciwbólowym wydawanym na receptę.

Jednak w ostatnim czasie wiele przypadków nielegalnie wyprodukowanego fentanylu spowodowało w Stanach Zjednoczonych szkody, przedawkowanie i śmierć. Często jest on mieszany z heroiną, kokainą i innymi narkotykami. Użytkownik może, ale nie musi zdawać sobie sprawy z tego, jaki narkotyk zażywa.

Efekty działania fentanylu to m.in:

  • skrajne szczęście
  • senność
  • mdłości
  • dezorientacja
  • zaparcia
  • uspokojenie
  • problemy z oddychaniem
  • utrata przytomności

Fentanyl może spowolnić lub zatrzymać oddychanie. Fentanyl i inne syntetyczne opioidy to najczęstsze narkotyki powodujące zgony z powodu przedawkowania.

W przypadku tak silnych i śmiercionośnych narkotyków kluczowe znaczenie ma zapobieganie. Niezwykle ważne są ciągłe rozmowy z nastolatkami i innymi bliskimi osobami.

Oto dwadzieścia faktów, które każdy powinien znać na temat tego silnego narkotyku:

Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA)

1) Według National Institute on Drug Abuse "prawie połowa zgonów związanych z przedawkowaniem opioidów wiąże się z fentanylem". Analiza zgonów z powodu przedawkowania związanych z opioidami wykazała, że syntetyczne opioidy, takie jak nielegalny fentanyl, wyprzedziły opioidy wydawane na receptę jako najczęstszy lek powodujący zgony z powodu przedawkowania w Stanach Zjednoczonych.

2) Ten narkotyk jest 50-100 razy silniejszy od morfiny. Ze względu na wysoką rozpuszczalność w tłuszczach może szczególnie szybko przedostać się do mózgu.

3) Dwa miligramy mogą zabić człowieka, a personel ratowniczy, który go dotknie lub wdycha, może być nawet w niebezpieczeństwie. Niestety, wiele osób uzależnionych od opioidów i innych narkotyków, takich jak kokaina, przypadkowo zatruwa się produktami zawierającymi fentanyl.

4) Mimo że fentanyl jest lekiem przepisywanym na ból pooperacyjny i w ramach opieki paliatywnej, większość fentanylu odpowiedzialnego za ten gwałtowny wzrost liczby zgonów jest produkowana nielegalnie w Chinach i importowana do USA pocztą lub przez meksykańskie kartele narkotykowe. (Volkow)

5) Nalokson to lek, który może pomóc w leczeniu przedawkowania fentanylu, jeśli zostanie natychmiast podany.

6) Podobnie jak w przypadku innych uzależnień od opioidów, leki i terapia mogą pomóc osobom uzależnionym od fentanylu.

PARTNERSTWO NA RZECZ ZAKOŃCZENIA UZALEŻNIENIA

7) DEA poinformowała o 214% wzroście liczby konfiskat mety i 59% wzroście liczby konfiskat fentanylu w 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

8) Fentanyl i podobne związki, takie jak karfentanil, są silnymi syntetycznymi opioidami. Są one od 50 do 100 razy silniejsze od morfiny. Fentanyl jest dostępny jako lek na receptę według wykazu II pod takimi nazwami, jak Actiq®, Duragesic® i Sublimaze®.

9) Kartele wykorzystują również usługi pocztowe do wysyłania mniejszych i częstszych ładunków fentanylu i innych silnie działających narkotyków do siatek przestępczych w Nowym Jorku - donosi NBC New York.

10) Slangowe określenia fentanylu to China Girl, China White, Murder 8, Tango i Cash, Pink.

11) Objawy zażycia fentanylu to euforia, senność, dezorientacja, uspokojenie i depresja oddechowa oraz zatrzymanie.

CENTRUM UZALEŻNIEŃ

12) Stworzony w 1960 r. fentanyl to syntetyczna substancja chemiczna, która ma uśmierzać ból u osób poddawanych zabiegom chirurgicznym. Jest tak silny, że już niewielka dawka może zabić. W przeciwieństwie do innych opioidów nie wymaga zbierania i uszlachetniania maku. Zamiast tego można go łatwo i niedrogo wytworzyć w laboratorium.

13) Fentanyl to jeden z najsilniejszych środków przeciwbólowych, jakie kiedykolwiek wynaleziono. Pojawia się w heroinie i lekach przeciwlękowych na receptę, takich jak Xanax.

14) Świadomość zagrożeń związanych z tymi narkotykami może zniechęcić wielu nastolatków do ich spróbowania. Zapobieganie może zmniejszyć liczbę przypadkowych zgonów z powodu przedawkowania, które są głównym zabójcą młodzieży w tym kraju. W sytuacji, gdy fentanyl zabija tak wiele osób, uczciwa dyskusja o zagrożeniach związanych z nadużywaniem leków wydawanych na receptę jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek.

15) Nastolatki mogą zażywać fentanyl, sądząc, że jest to lek wydawany na receptę. Takie ryzyko jest potencjalnie śmiertelne i należy o nim poinformować nastolatka.

Powiązane: 25 faktów, które powinieneś wiedzieć o rosnącej epidemii heroiny

CENTRUM KONTROLI CHORÓB

16) Wskaźniki zgonów z powodu przedawkowania z udziałem syntetycznych opioidów innych niż metadon, w tym fentanylu i analogów fentanylu, wzrosły o ponad 16% w latach 2018-2019.

17) Zgony z powodu przedawkowania z udziałem syntetycznych opioidów były prawie 12x wyższe w 2019 r. niż w 2013 r.

18) Ponad 36 000 osób zmarło z powodu przedawkowań z udziałem syntetycznych opioidów w 2019 r.

19) Najnowsze tymczasowe dane dotyczące liczby zgonów z powodu przedawkowania narkotyków do maja 2020 r. sugerują przyspieszenie liczby zgonów z powodu przedawkowania podczas pandemii COVID-19.

20) Nalokson jest bezpiecznym i skutecznym antidotum na przedawkowania związane z opioidami, w tym heroiną i fentanylem. Jest to kluczowe narzędzie w zapobieganiu śmiertelnym skutkom przedawkowania opioidów. W zależności od prawa krajowego i lokalnego, lek ten może być podawany przez EMS, organy ścigania, osoby zażywające inne narkotyki lub osoby postronne należące do rodziny i przyjaciół, które otrzymały lek.

Fentanyl, jak widać, jest niebezpieczny. Upewnij się, że Twój nastolatek lub młody dorosły rozumie ryzyko. Zachęcamy do ciągłych rozmów o zagrożeniach związanych z używaniem narkotyków.

Mam nadzieję, że w nadchodzących latach problem używania substancji, który prowadzi do utraty pokoleń, zostanie rozwiązany, aby nasi synowie i córki mogli przeżyć i żyć w zdrowiu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać