"I get by with a little help from my friends", śpiewają Beatlesi na swoim albumie "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" z 1967 roku. Nowe badanie ujawnia, że tak samo jest w przypadku nastolatków zagrożonych nadużywaniem substancji. Naukowcy z University of North Carolina at Greensboro chcieli sprawdzić, czy i w jaki sposób uczestnictwo nastolatków w poradnictwie antynarkotykowym pozytywnie wpływa na nawyki narkotykowe ich przyjaciół. W badaniu wzięli udział szóstoklasiści, którzy uczestniczyli w siedmiotygodniowym programie zapobiegania uzależnieniom, a także ich nieuczestniczący w nim koledzy - wszyscy z wiejskich społeczności w Pensylwanii i Iowa. (Obszary wiejskie w USA są jednymi z najbardziej dotkniętych przez rosnącą epidemię uzależnień, dzięki wyższym wskaźnikom uzależnień, na które nakłada się mniejszy dostęp do leczenia uzależnień). Trzy lata później, przyjaciele tych samych nastolatków (obecnie w dziewiątej klasie) znacznie rzadziej upijali się lub palili papierosy niż ich rówieśnicy bez przyjaciół, którzy uczestniczyli w programie. W rzeczywistości dziewiątoklasiści, którzy nie brali udziału w sesjach doradczych, byli o 40% bardziej narażeni na upicie się, jeśli żaden z ich przyjaciół nie uczestniczył w programie; natomiast ich szanse na palenie wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z tymi, którzy nie brali udziału w programie, ale mieli co najmniej trzech przyjaciół, którzy w nim uczestniczyli.

Zagrożone nastolatki i wpływ przyjaźni rówieśniczych

Dr Kelly Rulison, docent edukacji w zakresie zdrowia publicznego w UNC Greensboro, była główną autorką badania, które opublikowano w czasopiśmie Journal of Adolescent Health: "Nastolatki są często pod wpływem swoich przyjaciół", powiedziała Reutersowi. "Nastolatki, których przyjaciele uczestniczyli w rodzinnym programie zapobiegania używaniu substancji, skorzystali z programu, nawet jeśli ich własne rodziny nie uczestniczyły". Przed dojściem do tego wniosku, dr Rulison i jej zespół śledzili 5,449 uczniów, którzy nie brali udziału w oferowanym przez szkołę programie zapobiegania narkomanii dla swoich rodzin. Podczas badania, nieuczestniczący uczniowie odpowiedzieli na pytania dotyczące używania przez nich narkotyków i zostali poproszeni o wymienienie do dwóch najlepszych przyjaciół i do pięciu innych bliskich przyjaciół. Co uderzające, na początku badania nie było różnicy między wzorcami używania narkotyków przez nieuczestniczących w programie nastolatków, którzy nie mieli przyjaciół, a tymi, którzy mieli przyjaciół w programie. W miarę upływu czasu to się jednak zmieniało. Ostatecznie nieuczestniczące w programie nastolatki, które miały więcej przyjaciół w programie, rzadziej piły lub używały tytoniu.

Zapobieganie nadużywaniu substancji dla młodzieży i rodzin

Program zapobiegania nadużywaniu substancji wymagał od uczestniczących w nim rodziców i ich dzieci dwóch godzin cotygodniowego doradztwa przez siedem tygodni. W tym czasie rodzice i ich dzieci spotykali się zarówno osobno, na jednogodzinnej cotygodniowej sesji, jak i razem, na drugiej jednogodzinnej cotygodniowej sesji. W czasie wspólnego doradztwa rodzice i nastolatki otrzymali wskazówki dotyczące poprawy komunikacji i wzmocnienia jedności rodziny. Podczas osobnych sesji rodzice pracowali nad ustaleniem zasad i dyscypliny oraz poprawą komunikacji, a nastolatki rozwijały swoje umiejętności społeczne i uczyły się strategii opierania się presji rówieśników. Niektóre z tych samych celów i zasad leżą u podstaw skutecznego leczenia uzależnień u nastolatków, którego powodzenie często w dużym stopniu zależy od udziału zarówno nastolatków, jak i ich rodziców i rodzin. Lepsze umiejętności komunikacyjne i mechanizmy radzenia sobie z presją rówieśników i innymi stresorami wieku młodzieńczego są równie ważne dla wyleczenia się z uzależnienia od narkotyków lub alkoholu, jak i dla zapobiegania mu. Terapia rodzinna może być tu bardzo pomocna. Badanie sugeruje, że przyjaciele również stanowią ważną część równania - i jeśli nastolatek nie uczestniczy jeszcze w programie zapobiegania nadużywaniu substancji, powinien zaprzyjaźnić się z kimś, kto uczestniczy. Źródła:

  • "Teens może nie pić lub palić, jeśli przyjaciele są doradzać nie do", Reuters "Heroin Use Soars in Rural Areas", Partnership for Drug-Free Kids "Study: Rural Teens Are More Likely to Misuse Prescription Drugs", TIME Magazine

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać