Narkomania jest chorobą która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Często zdarza się, że narkomanami są osoby, co do których nie zachodzi takie podejrzenie - nie wyglądają jak schematyczny narkoman. Pewne subtelne objawy wyraźnie jednak wskazują na problem z narkotykami, wystarczy właściwie je zinterpretować. Jak zachowuje się osoba uzależniona od narkotyków?

Cechą charakterystyczną zachowania właściwie każdego narkomana, jest zaprzeczenie. osoby uzależnione zwykle nie przyznają się do swojego problemu, nie tylko przed otoczeniem, ale także przed sobą. Jednocześnie, narkotykowy nałóg czyni z uzależnionych mistrzów manipulacji, którzy zrobią wszystko, żeby zaspokoić swoją potrzebę. W wielu przypadkach przejawia się to w skutecznym maskowaniu problemu, jednak niektórych symptomów nie da się ukryć. Jak zachowuje się osoba uzależniona od narkotyków?

 

Jak zachowuje się osoba uzależniona od narkotyków? Objawy uzależnienia


Zmiany w zachowaniu dotyczą każdej osoby uzależnionej od narkotyków. Narkomani rezygnują z dotychczasowych zainteresowań, występują u nich wahania nastroju - od stanów euforycznych, aż po depresyjne. Jednocześnie, można zaobserwować zmienną aktywność - czasami narkoman jest pobudzony i rozpiera go energia, innym razem jest apatyczny, obojętny i praktycznie niezdolny do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Dla młodych osób charakterystyczne jest stopniowe odsuwanie się od znajomych. Pojawiają się napady agresji, młody narkoman często kłamie, przestaje chodzić do szkoły, ucieka z domu. Uzależniony staje się zamknięty w sobie, przyjmuje obcą postawę, stopniowo odsuwając się od najbliższej rodziny.

 

Uzależnienie można rozpoznać po zmianach w psychice

 

Sygnałem, który może wskazywać na problem z uzależnieniem od narkotyków, są problemy z zapamiętywaniem. Wraz z postępem nałogu, osoba chora zaczyna mieszać teraźniejszość z przeszłością, często zdarza się, że jego wspomnienia są wyimaginowane. Narkoman nie może skoncentrować się przez dłuższy czas na jednej czynności, co wynika z przyspieszonego toku myślenia. Często można zaobserwować przygnębienie i drażliwość, charakterystyczne jest też mówienie do samego siebie. Z czasem, pojawiają się urojenia, silne napady lęku oraz omamy, zarówno wzrokowe, jaki słuchowe. 

 

Jak myśli narkoman?

 

W przypadku osoby uzależnionej, każda myśl skierowana jest w stronę zaspokojenia potrzeby nadrzędnej, czyli w tym przypadku - dostarczenia do organizmu kolejnej dawki narkotyku. Narkoman kłamie, mataczy i manipuluje. Należy zdać sobie sprawę z tego, że postępujące uzależnienie doprowadza do stanu, w którym chory nie odczuwa uczuć wyższych. Narkomanowi obca jest miłość, nie odczuwa żalu i współczucia, choć często zapewnia, że jest inaczej. Jest to przejaw wspomnianej wcześniej manipulacji, która ma na celu wywołanie litości, co ma ułatwić uzależnionemu zaspokojenie nałogu. Warto też podkreślić, że uzależnieni od narkotyków nie myślą o konsekwencjach swoich czynów. Prowadzi to do eskalacji zachowań nieakceptowanych społecznie i sprzecznych z przepisami prawa.

Czytaj więcej o objawach uzależnienia od narkotyków >>

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać