Rozmowa z nastolatkami może być w najlepszym wypadku zdradliwa. Jeśli dostrzegą osąd, zamkną się szybciej, niż zdążysz powiedzieć "Snapchat". Stosując technikę wywiadu zwaną wywiadem motywacyjnym, specjaliści i członkowie rodzin mogą znaleźć sposób na rozmowę z nastolatkami, nawet na trudne tematy - w tym uzależnienie - bez wywoływania reakcji zamknięcia. Psychologowie humanistyczni, opierając się na pracy Carla Rogersa, opracowali zasady i techniki rozmowy motywacyjnej na początku lat 90. Techniki te zostały zaadaptowane do pracy z szeroką gamą klientów w wielu różnych środowiskach, od pediatrii po kuratelę sądową.

Punkt wyjścia

Motivational interviewing rozpoczyna się od zestawu założeń dotyczących najlepszych sposobów podejścia do "wywiadu" (lub po prostu rozmowy z) nastolatkiem. Założenia te są następujące

  • Współpraca. Ekspert" (terapeuta, lekarz, rodzic itp.) stara się współpracować z nastolatkiem, a nie uczyć, ograniczać lub kontrolować. Należy myśleć o nastolatku jako o ekspercie we własnym życiu i współpracować z nim, aby pomóc mu w osiągnięciu jego własnych celów. Przywołanie. Terapeuta stara się stosować różne techniki, aby pomóc nastolatkowi wzbudzić jego własną motywację do zmiany. Jedną z kluczowych technik przywoływania jest zadawanie pytań otwartych. Autonomia. Kluczowe znaczenie w tym podejściu ma poszanowanie autonomii nastolatka i jasne zrozumienie, że ma on kontrolę nad własną zmianą.

Pięć zasad rozmowy motywującej

  • Empatia. Należy w jak największym stopniu zrezygnować z osądzania i wczuć się w sytuację nastolatka. Rozbieżność. Pomoc nastolatkowi w dostrzeżeniu rozbieżności między tym, co dla niego ważne, a zachowaniami, które podejmuje, a które są sprzeczne z tymi wartościami. Kłótnie/konfrontacje. Należy wyeliminować te strategie lub ich unikać. W konfrontacji z nimi nastolatki stają się coraz bardziej defensywne, a to nie sprzyja pożądanym zmianom. Opór. Pracuj z oporem nastolatka, jak mistrz tai chi. Opór jest częścią procesu i większość nastolatków złagodnieje, jeśli dasz im na to czas. Unikaj konfrontowania się z oporem lub nadawania mu etykiet; takie techniki nie są uważane za pomocne. Optymizm. Bądź pozytywny. Skup się na tym, co można zmienić. Doceniaj małe kroki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać