W porównaniu z ostatnimi pokoleniami, dzisiejsze nastolatki są coraz mniej skłonne do picia alkoholu, palenia papierosów lub nadużywania różnych rodzajów narkotyków i leków. Mimo to, nastolatki w całym kraju nadal mają poważne problemy z substancjami, aż do uzależnienia włącznie. Z wielu powodów ośrodki leczenia uzależnień muszą znaleźć sposób na dostosowanie swoich programów do unikalnych potrzeb nastoletnich uczestników. Jednym z nich jest muzykoterapia, która może przynieść znaczące korzyści nastolatkom poddawanym leczeniu.

Mózg nastolatka a uzależnienie

Każdy, kto wielokrotnie używa substancji uzależniającej, może doświadczyć zmian w mózgu, które prowadzą do pojawienia się zależności fizycznej i uzależnienia. Jednak nastolatki są szczególnie podatne na zmiany, jeśli chodzi o zaangażowanie w używanie substancji. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do mózgu dorosłego, który w pełni zakończył proces wzrostu i rozwoju, mózg nastolatków pozostaje w fazie rozwoju. W szczególności, nastolatkom brakuje pełnego rozwoju części mózgu odpowiedzialnej za:

  • Kontrolowanie zachowań impulsywnych Myślenie logiczne Podejmowanie rozsądnych decyzji

W praktyce oznacza to, że młodzież reaguje na przyjemne efekty substancji uzależniających tak samo jak dorośli, ale nie ma takiej samej zdolności do unikania wzorców przyjmowania substancji, które mogą prowadzić do uzależnienia.

Podstawy muzykoterapii

Muzykoterapeuci stosują różne techniki oparte na muzyce, aby zaspokoić potrzeby osób zmagających się z szerokim zakresem fizycznych i psychicznych/emocjonalnych wyzwań zdrowotnych. Przykłady tych technik obejmują:

  • Tworzenie muzyki improwizowanej Tworzenie muzyki skomponowanej Poruszanie się lub tańczenie do muzyki Śpiewanie razem z muzyką Słuchanie muzyki

Zarówno na poziomie grupowym, jak i indywidualnym, muzykoterapeuci dostosowują swoje podejście do pomocy ludziom z konkretnymi rodzajami problemów. Muzykoterapia uzależnień ma zazwyczaj kilka celów, w tym relaksację, łagodzenie stresujących lub bolesnych stanów emocjonalnych, zachęcanie do eksploracji emocjonalnej i zmniejszanie ryzyka nawrotu choroby.

Korzyści dla uzależnionych nastolatków

Wiele badań z lat 90-tych, 2000 i 2010 wspiera przydatność muzykoterapii jako drugorzędnego lub uzupełniającego leczenia w programach leczenia uzależnień. Kilka z tych badań wskazuje, że nastolatki mogą szczególnie skorzystać z muzykoterapii dla uzależnień. To dlatego, że, podobnie jak narkotyki i alkohol, muzyka może odgrywać ważną rolę w łagodzeniu psychicznego / emocjonalnego stresu. Podczas leczenia, zwłaszcza nastolatki mogą łatwiej unikać używania substancji, jeśli w zamian mogą liczyć na udział w muzykoterapii. Muzykoterapia może przynieść jeszcze większe korzyści nastolatkom cierpiącym z powodu uzależnienia, jeśli połączy się ją z terapią sztuką. Źródła: National Institute on Drug Abuse: Principles of Adolescent Substance Use Disorder Treatment - A Research-Based Guide https://www.drugabuse.gov/publications/principles-adolescent-substance-use-disorder-treatment-research-based-guide/introduction American Music Therapy Association: What Is Music Therapy? http://www.musictherapy.org/about/musictherapy/ Journal of Addictions Nursing: The Use of Art and Music Therapy in Substance Abuse Treatment Programs https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4268880/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać