Młodzież uczestnicząca w szkolnych zajęciach sportowych odnosi wiele korzyści, ale istnieje też poważne ryzyko: nadużywanie substancji. Badania wykazały, że uczniowie należący do drużyn sportowych, a zwłaszcza do określonych typów drużyn, są bardziej narażeni na nadużywanie substancji niż nastolatki nieuczestniczące w zajęciach sportowych. Istnieją pewne oczywiste korzyści z uprawiania sportu w szkole: aktywność fizyczna, kontakty towarzyskie z rówieśnikami, zdrowa rywalizacja. Jako rodzic nie powinieneś pozwolić, by ryzyko nadużywania substancji przyćmiło te zdrowe korzyści, ale powinieneś być tego świadomy.
Nastoletni sportowcy i nadużywanie substancji
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan wykazały, że uczestnicy niektórych dyscyplin sportowych w szkołach średnich częściej pili lub zażywali narkotyki niż ich rówieśnicy nie uprawiający sportu. Na przykład, w jednym z badań wykazano, że nastolatki uprawiające sport wyczynowy są bardziej narażone na zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu w późniejszym okresie, między 18 a 30 rokiem życia. Osoby uprawiające piłkę nożną są szczególnie narażone na późniejsze nadużywanie alkoholu, natomiast nastolatki uprawiające lacrosse są bardziej narażone na późniejsze nadużywanie narkotyków. Inne badanie dotyczyło nadużywania leków opioidowych na receptę wśród nastolatków. Są to narkotyczne środki przeciwbólowe, takie jak oksykodon i hydrokodon, między innymi. Badacze znaleźli związek między uczestnictwem w sporcie w szkole a późniejszym nadużywaniem tych niebezpiecznych leków. Sportowcy w szkołach średnich są również bardziej narażeni na kontakt z innymi nastolatkami w celu uzyskania dostępu do leków na receptę. Podobnie jak w przypadku alkoholu, gracze w piłkę nożną są najbardziej narażeni na nadużywanie leków na receptę. Kolejnym zagrożeniem dla nastoletnich sportowców jest nadużywanie leków zwiększających wydajność, takich jak sterydy anaboliczne, prekursory sterydów, kreatyna, która jest suplementem dostępnym bez recepty, oraz syntetyczny ludzki hormon wzrostu. Sportowcy ze szkół średnich częściej nadużywają tego typu substancji niż ich rówieśnicy, którzy nie uprawiają sportu. Badania wykazują również, że nadużywanie syntetycznego ludzkiego hormonu wzrostu przez nastoletnich sportowców wzrasta.
Ochrona nastoletniego sportowca
To frustrujące słyszeć, że uprawianie sportu może mieć takie minusy, ale jako rodzic masz obowiązek być świadomy i nie chować głowy w piasek. To, że jesteś przekonany, że twój nastoletni sportowiec nigdy nie nadużyłby substancji, nie oznacza, że masz rację. Znając fakty na temat uprawiania sportu i ryzyka związanego z nadużywaniem substancji, zrobiliście już krok w kierunku ochrony swojego syna lub córki. Wiedza to potęga, a dzięki zrozumieniu zagrożeń można pomóc nastolatkowi w dokonywaniu lepszych wyborów. Następnym krokiem w ochronie nastoletniego sportowca jest rozmowa. Młodzież, której rodzice regularnie rozmawiają o nadużywaniu substancji psychoaktywnych, rzadziej pije lub zażywa narkotyki. Poinformuj dziecko o ryzyku związanym z uprawianiem sportu i wyjaśnij, że nie tolerujesz picia alkoholu ani zażywania narkotyków. Innym ważnym sposobem ochrony nastolatka jest zaangażowanie i świadomość. Należy znać przyjaciół nastolatka, wiedzieć, jak spędza wolny czas i jak się zwykle zachowuje. Jeśli będziesz zaangażowany w ten sposób, zauważysz, kiedy nastolatek zmieni grupę przyjaciół lub zacznie zachowywać się w nietypowy sposób, który można wytłumaczyć nadużywaniem substancji. Będziesz wtedy lepiej przygotowany, by w razie potrzeby pomóc mu w szukaniu leczenia. Uczestnictwo w szkolnych zajęciach sportowych jest dla nastolatków w przeważającej mierze pozytywnym zajęciem. Aktualne badania nad sportowcami i nadużywaniem substancji nie powinny zniechęcać nastolatka do udziału w zajęciach, ale fakty są nadal ważne. Znając zagrożenia, rozmawiając z nastolatkiem o nich i angażując się w jego życie, można go chronić, a jednocześnie pozwolić mu czerpać korzyści z bycia sportowcem w szkole średniej.
Warto przeczytać
- 28 września 2021
Według National Institute on Drug Abuse (NIDA), około 6,1 procent nastolatków w USA nadużywa leków na receptę. Obecnie leki na receptę są trzecią najczęściej...
Czytaj dalej- 28 września 2021
Od 2008 do 2012 roku, liczba Amerykanów przyjmujących leki przepisane na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, lub ADHD, wzrosła o prawie 36 procent...
Czytaj dalej